Aθλητικά NέαΟ Ρόις στο 121’ λύτρωσε την Ντόρτμουντ

Ο Ρόις στο 121’ λύτρωσε την Ντόρτμουντ

Δραματική τροπή είχαν τα τρία από τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια στο πρόγραμμα της Τετάρτης για τον 2ο γύρου του DFB Pokal. Η Ντόρτμουντ κατέβαλε 3-2 την Ουνιόν με γκολ στο 121’, στα πέναλτι οι προκρίσεις για Σάλκε έναντι της Κολωνίας και της Νυρεμβέργης επί της Χάνσα. Καταιγιστική η Βέρντερ Βρέμης, που συνέτριψε με 5-1 την Βάιχε Φλένμπουργκ.

Κολωνία – Σάλκε 5-6 στα πέναλτι (παράταση, καν. αγώνας 1-1)
(43’ Κόρντομπα-89’ πεν. Πενταλέμπ)

Η πρωτοπόρος της Τσβάιτε Λίγκα Κολωνία έφτασε κοντά στην έκπληξη σε βάρος της Σάλκε, καθώς προηγήθηκε χάρη σε ένα δεξί σουτ του Κόρντομπα, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Η ομάδα της Βεστφαλίας παρέμενε χωρίς γκολ μέχρι το 89ο λεπτό, δηλαδή για περίπου 396 λεπτά, μέχρι να ισοφαρίσει ο Μπενταλέμπ με πέναλτι για το 1-1. Ο ίδιος παίκτης, μετά από στείρα 30 λεπτά στην παράταση, δεν μπόρεσε να κλείσει την πρόκριση στα πέναλτι, αφού αστόχησε στο τελευταίο από την πρώτη πεντάδα. Ο Ντρέξλερ με τη σειρά του αστόχησε στο έβδομο πέναλτι και η Σάλκε με τον Ουτ πήρε την πρόκριση με 6-5.

Ντόρτμουντ – Ουνιόν Βερολίνου 3-2 παράταση (κανονικός αγώνας 2-2)
(40’ Πούλισιτς, 73’ Φίλιπ, 120+1’ πεν. Ρόις-63’, 88’ Πόλτερ)

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο 40ο λεπτό με τον Πούλισιτς από ασίστ του Καγκάβα, αλλά ο Πόλτερ στο 63’ απάντησε για τους Βερολινέζους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Φίλιπ στο 73ο λεπτό έκανε το 2-1 και αποκατέστησε το προβάδισμα για τη Ντόρτμουντ, ωστόσο ο Πόλτερ και πάλι από ασίστ του Ζούλι έκανε το 2-2 για να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγηθεί στα πέναλτι, αλλά στο 118’ ο Φρίντριχ έκανε πέναλτι πάνω στον Πούλισιτς, αποβλήθηκε και ο Ρόις με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 3-2.

Χάνσα – Νυρεμβέργη 2-4 στα πέναλτι (παράταση 2-2, καν. αγώνας 1-1)
(35’ Μπράιερ, 95’ Χίλντεμπραντ-90’ Ζρέλακ, 103’ Παλάσιος)

Η Χάνσα κρατούσε την πρόκριση μέχρι το 90ο λεπτό, με το γκολ του Μπράιερ στο 35’, αλλά ο Ζρελακ που είχε σκοράρει και απέναντι στην Άιντραχτ την Κυριακή, έκανε το 1-1 στην εκπνοή για να οδηγήσει το ματς σε παράταση. Ο Χίλντεμπραντ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Χάνσα στο πέμπτο λεπτό της παράτασης, αλλά ο Παλάσιος στο 103’ έκανε το 2-2. Στα πέναλτι οι φιλοξενούμενοι πιο εύστοχοι πήραν την πρόκριση με 4-2.

Βάιχε Φλένμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 1-5
(27’ Ιλιντίο – 8’ Πιζάρο, 38’ Κάιντς, 44’ πεν. Κλάεσεν, 76’, 80’ Χάρνικ)

Η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε να διασκεδάσει εν μέρει τις εντυπώσεις για τη βαριά ήττα που υπέστη από την Μπάγερ Λεβερκούζεν με 6-2 την περασμένη Κυριακή, με τη νίκη 5-1 σε βάρος της Βάιχε Φλένμπουργκ. Ο Πιζάρο έδωσε νωρίς προβάδισμα και παρά την ισοφάριση από την γηπεδούχο, ο Κάιντς στο 38’ και ο Κλάεσεν με πέναλτι στο 44’ διαμόρφωσαν το 1-3 στο ημίχρονο για να έρθουν δύο γκολ από τον Χάρνικ στο 76’ και το 80’ για το 1-5.