Aθλητικά NέαΟ Ραμάν… έκανε τη διαφορά για τη Σάλκε!

Ο Ραμάν… έκανε τη διαφορά για τη Σάλκε!

Βίοι αντίθετοι για Σάλκε και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με το 1-0 της «Φέλτινς Αρένα» στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga να σηματοδοτεί την παρουσία της πρώτης στην τέταρτη θέση και παράλληλα το πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για τη δεύτερη.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, όπου οι «κένιγκσμπλαου» ήταν πιο δραστήριοι και είδαν τον Μακ Κένι να αποχωρεί τραυματίας στον ώμο μόλις στο 13’ και να μεταφέρεται με φορείο στο νοσοκομείο, η δράση… αυξήθηκε στην επανάληψη.

Με τη Σάλκε να μπαίνει δυνατά και να παίρνει το προβάδισμα αρκετά νωρίς, όταν από ασίστ του Χαρίτ ο Ραμάν νίκησε με το αριστερό τον Ρένοβ, σκοράροντας για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική και πετυχαίνοντας το 1-0 στο 53’!

Μάλιστα, τρία λεπτά μετά, ο Χαρίτ έβγαλε ωραία πάσα για τον Καλιγκιούρι από τα δεξιά, αλλά εκείνος παρενοχλήθηκε από τον Εντικά, προτού προλάβει να σκοράρει…

Μια στιγμή αδράνειας της άμυνάς του ανάγκασε τον Νίμπελ να βγει 30 μέτρα από την περιοχή του και να ανατρέψει τον Γκατσίνοβιτς, για να δει την κόκκινη κάρτα και να αφήσει τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο, στο 66ο λεπτό.

Οι «αετοί» πήραν μέτρα στο γήπεδο, στη συνέχεια, αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα σε ένα γκολ. Μάλιστα, ήταν η Σάλκε εκείνη που έφτασε κοντά στο 2-0, με το σουτ του Μπούργκσταλερ να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ρένοβ στο 83’!

Η Άιντραχτ κατέγραψε την πρώτη της ευκαιρία στο 87ο λεπτό, με τον Σούμπερτ που αντικατέστησε τον Νίμπελ να «βγάζει» το σουτ του Ντουρμ, ενώ στην επόμενη φάση ο Τόρο τραυματίστηκε αφήνοντας και την ομάδα της Φρανκφούρτης με 10 παίκτες μέχρι το έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων όταν κι έληξε το παιχνίδι…