Aθλητικά NέαΟ Ντεφούρ... σέρβιρε τη νίκη!

Ο Ντεφούρ… σέρβιρε τη νίκη!

Με δύο ασίστ και συνολικά συμμετοχή στα τέσσερα από τα πέντε γκολ της Μπέρνλι για φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ, ο Στίφεν Ντεφούρ οδήγησε την ομάδα του στο δεύτερο «τρίποντο», συνεισφέροντας στον μέγιστο βαθμό στο τελικό επί της Γουότφορντ στο «Turf Moor» για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ!

Αν όντως έπρεπε κάποια ομάδα να έχει πάρει το προβάδισμα και να έχει βάλει βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα σε αυτό το παιχνίδι, ήταν η Μπέρνλι, οπότε το 1-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν κατά κάποιο ποσοστό, δίκαιο. Οι «clarets» εμφανίστηκαν αρκετά πιο φρέσκιοι στον αγωνιστικό χώρο και προσαρμόστηκαν ταχύτατα στις συνθήκες της αναμέτρησης, κάτι που δεν έγινε με τη Γουότφορντ. Οι γηπεδούχοι, απείλησαν αρχικά την εστία του Γκόμες στο 9ο λεπτό, με τον Μπόιντ, όμως ο έμπειρος πορτιέρο ήταν σε εγρήγορση, ενώ στο 24′ ένα καλό σουτ του Γκούντμουντσον ανησύχησε ξανά τους «hornets». Απλώνοντας αρκετά το παιχνίδι στις πτέρυγες και χρησιμοποιώντας όλο το πλάτος του γηπέδου, η Μπέρνλι κατόρθωσε να πάρει το πάνω χέρι και στο 38′ σκόραρε. Από εκτέλεση κόρνερ του Ντεφούρ (με τη Γουότφορντ να παραπονιέται τόσο πως η μπάλα είχε περάσει άουτ, όσο και για την αρχή της φάσης για οφσάιντ του Μάρνεϊ), ο Χέντρικ πήδηξε πιο ψηλά από τον Χολέμπας (τον οποίο φάνηκε να σπρώχνει) και έγραψε το 1-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με… υποσχέσεις και αρκετά ανοιχτό παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά, με τον Ντίνεϊ να σουτάρει από απόσταση και να υποχρεώνει τον Χίτον σε επέμβαση, σε μια ένδειξη της διάθεσης της Γουότφορντ να ψάξει από νωρίς το γκολ της ισοφάρισης. Όμως, όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά στο 50ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο γκολ για τη Μπέρνλι! Ο Ντεφούρ εκτέλεσε κόρνερ, η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε, η πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία των «clarets» βρήκε ξανά χρόνο και χώρο για νέο γέμισμα και ο Κιν με κεφαλιά έκανε το 2-0! Ο Ματσάρι… έβραζε στον πάγκο και μετά τον Ζούνιγκα στο ξεκίνημα της επανάληψης, έβαλε και τον Άισακ Σακσές στο ματς λίγο μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του. Ο Γκούντμουντσον, από πλευράς Μπέρνλι συνέχισε να κρατάει αρκετά το παιχνίδι από δεξιά σε μια πολύ καλή βραδιά για εκείνον κι αν στο 60ο λεπτό δεν μπερδεύονταν οι Μι και Βόουκς στο «ριμπάουντ» από το σουτ του Ντεφούρ, θα είχε σημειωθεί και τρίτο γκολ… Οι «hornets» το πάλεψαν με τον Τρόι Ντίνεϊ ν’ απειλεί δύο φορές στο 62′ και το 64′, στην πρώτη φάση με κεφαλιά κι έπειτα με σουτ που … απομάκρυναν μαζί πορτιέρο και αμυντικός της Μπέρνλι, με τα ποσοστά κατοχής της μπάλας να ανεβαίνουν μέχρι και το 70% για το σύνολο του Ματσάρι. Με τον Ντίνεϊ απομονωμένο, τον Ιγκάλο στο… πουθενά και τη Μπέρνλι να κρατάει γερά, το 2-0 επιβεβαιώθηκε ως αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Κιν, Μι, Γουόρντ, Γκούντμουντσον (90′ + 3′ Κάιτλι), Χέντρικ, Μάρνεϊ, Ντεφούρ (83′ Άρφιλντ), Μπόιντ, Βόουκς

Γουότφορντ: Γκόμες, Αμραμπάτ (58′ Σακσές), Κάθκαρτ (46′ Ζούνιγκα), Πρεντλ, Μπρίτος, Χολέμπας, Περέιρα (75′ Κένεντι), Μπεχράμι, Καπού, Ιγκάλο, Ντίνεϊ