Aθλητικά NέαΟ Μοράτα λύτρωσε τη «βασίλισσα» (video)

Ο Μοράτα λύτρωσε τη «βασίλισσα» (video)

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε και η Αθλέτικ Μπιλμπάο έβαλαν πολύ δύσκολα στην Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά ο Ισπανός φορ είπε την τελευταία κουβέντα και με γκολ τρία λεπτά πριν από την λήξη χάρισε στην «βασίλισσα» την τεράστια νίκη (2-1) που την φέρνει μόνη στην κορυφή της Primera Division.

Μολονότι οι Μαδριλένοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς κι άνοιξαν το σκορ νωρίς με τον Μπενζεμά (7’, 1-0), εντούτοις οι Βάσκοι δεν τα έχασαν. Ισοφάρισαν άμεσα με τον Σαμπίν Μερίνο (27’, 1-1) και έχασαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Ινιάκι Γουίλιαμς για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν αύξησε τον βαθμό πίεσης, και δικαιώθηκε. Ο εορτάζων Άλβαρο Μοράτα πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι (83’) και με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-1, λυτρώνοντας την «βασίλισσα» που απέδρασε με την νίκη σε ένα πολύ δύσκολο για αυτήν βράδυ.