Aθλητικά NέαΟ… κατοστάρης Γουόκερ έδωσε το «τρίποντο» στη Μάντσεστερ Σίτι!

Ο… κατοστάρης Γουόκερ έδωσε το «τρίποντο» στη Μάντσεστερ Σίτι!

Με τον Κάιλ Γουόκερ να φτάνει τις 100 εμφανίσεις στην Premier League με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι, συνδυάζοντας τις με γκολ μάλιστα, οι «πολίτες» νίκησαν με 1-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Άγγλος δεξιός μπακ, που ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες των «λεπίδων», «χτύπησε» λίγο πριν το ημίωρο, με πολύ ωραίο μακρινό σουτ, το έκτο του εκτός περιοχής από τα οκτώ συνολικά που έχει πετύχει!

Ήταν ένα γκολ που δικαιούταν η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλο ένα τουλάχιστον τέρμα, αλλά ο Άαρον Ράμσντεϊλ απέκρουσε την κεφαλιά του Φεράν Τόρες…

Ο γκολκίπερ της Σέφιλντ τα κατάφερε εξίσου καλά και στην επανάληψη, όταν έκανε μια εντυπωσιακή βουτιά για να διώξει την απευθείας εκτέλεση του Ριάντ Μαχρέζ. Από εκεί και μετά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ξαναγίνουν απειλητικοί και να βρουν το δεύτερο τέρμα που θα «σκότωνε» το ματς, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με το σουτ του Τζον Λούντστραμ να περνάει ελάχιστα άουτ.

Αυτό ήταν όσο πιο κοντά στο 1-1 έφτασε η Σέφιλντ, που παρέμεινε χωρίς «τρίποντο» και έναν πόντο, με την Σίτι να παίρνει την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα και να ανεβαίνει στο… επάνω μισό του βαθμολογικού πίνακα.