Aθλητικά NέαΟ Έρικσεν υπέταξε τον Μπέιλ στο Nations League

Ο Έρικσεν υπέταξε τον Μπέιλ στο Nations League

H προσωρινή συμφωνία μεταξύ παικτών και ομοσπονδίας βρήκε την εθνική Δανίας ξανά με πλήρη σύνθεση και οι Ουαλοί δεν κατάφεραν να ανταπεξέρθουν απέναντί της. Με τον Κρίστιαν Έρικσεν σε καταπληκτική κατάσταση, οι Σκανδιναβοί επικράτησαν με 2-0 στη 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου για τη Β’ Κατηγορία του Nations League.

Ο μεσοεπιθετικός της Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής, όταν οι φιλοξενούμενοι τον άφησαν αμαρκάριστο. Στο 63ο λεπτό, ο 17χρονος Ίθαν Αμπαντού έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Έρικσεν ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 2-0 και φτάνοντας τα 20 γκολ στα τελευταία 18 παιχνίδια του με το εθνόσημο στο στήθος. Οι Βρετανοί είχαν μία καλή ευκαιρία με τον Γκάρεθ Μπέιλ να επιδείξουν, ωστόσο κατά τα άλλα δεν διατήρησαν την απόδοση του 4-1 επί της Ιρλανδίας προ τριών ημερών.

ΔΑΝΙΑ (4-2-3-1): Σμάιχελ, Νταλσγκααρντ, Κιερ, Γέργκενσεν, Λάρσεν, Ντιλέινι, Σένε, Πόουλσεν (86′ Κορνέλιους), Έρικσεν, Σίστο (46′ Φίσερ), Μπρέιθγουεϊτ

ΟΥΑΛΙΑ (4-2-3-1): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Μέφαμ, Ντέιβις, Άλεν, Αμπαντού (Τ. Ρόμπερτς), Κ. Ρόμπερτς (59′ Μπρουκς), Ράμσεϊ, Λόρενς (79′ Γούντμπερν), Μπέιλ