Aθλητικά NέαΟ επιμένων... παίρνει βαθμό!

Ο επιμένων… παίρνει βαθμό!

Το έψαξε όσο μπορούσε, βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν το έβαλε κάτω και πήρε τελικά αυτό που άξιζε! Η Χαλ παίρνει… βραβείο μαχητικότητας στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ και εξασφάλισε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στο παιχνίδι με τη Μπέρνλι, σκοράροντας στο 90’+5′ για το τελικό 1-1!

Ένα πολύ κακό παιχνίδι, με τη Χαλ να φτάνει κοντά στο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, την καλύτερη ευκαιρία που παρουσιάστηκε στο ματς. Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν το παραμικρό στους οπαδούς τους στο «Turf Moor» και αυτό που ξεσήκωσε το ένα από τα δύο «στρατόπεδα» στις εξέδρες, ήταν μια φάση με τον Μέιλερ στο 45ο λεπτό, όταν από τη σέντρα του Μέιλερ, το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι του… ανακουφισμένου, Χίτον.

Οι «τίγρεις» ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, αν και δεν είχαν κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ που μάλλον θα έκρινε πολλά σε αυτό το ματς. Ο Ντιομάντε αρχικά από σέντρα του Μέιλερ αστόχησε από καλή θέση για να έρθει στο 68′ και ο Σνόντγκρας να δοκιμάσει τα ρεφλέξ του Χίτον που απομάκρυνε με τα ακροδάχτυλα. Και επειδή όταν δεν μετατρέπεις σε γκολ τις ελάχιστες καλές σου στιγμές επιβεβαιώνεται ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, η Μπέρνλι βρήκε στόχο με τρομερό γκολ από τον Στίφεν Ντεφούρ στο 72′, με ατομική κούρσα και δυνατό σουτ. Στο 80′, ο Κέρτις Ντέιβις είχε δοκάρι για τη Χαλ, η οποία όμως δεν έπαψε να ψάχνει αυτό που της αναλογούσε βάσει της προσπάθειας και στο 90’+5′ ο Σνόντγκρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο τελικό 1-1!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπέρνλι: Χίτον, Λόουτον, Κιν, Μι, Γουόρντ, Μπόιντ, Ντεφούρ (75′ Χέντρικ), Μάρνεϊ, Γκούντμουντσον (76′ Άρφιλντ), Γκρέι (80′ Μπάμφορντ), Βόουκς

Χαλ: Γιακούποβιτς, Ελμοχαμαντί, Λίβερμορ, Ντέιβις, Ρόμπερτσον, Κλούκας (83′ Μαλόνεϊ), Σνόντγκρας, Χάντλστοουν, Μέιλερ (73′ Μέισον), Ντιομάντε (70′ Κιν), Ερνάντες