Aθλητικά NέαO Μπονούτσι δεν χάλασε την στέψη! (video)

O Μπονούτσι δεν χάλασε την στέψη! (video)

Η Γιουβέντους επικράτησε με 3-1 της Μίλαν, για την οποία σκόραρε και πανηγύρισε στο παλιό του «σπίτι» ο Μπονούτσι, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του έβδομου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Eκρηκτικό ξεκίνημα για τους νταμπλούχους Ιταλίας στην αποψινή αναμέτρηση στο Τορίνο, με την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό χάρη σ’ ένα πανέμορφο σουτ του Πάουλο Ντιμπάλα έξω από την περιοχή του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στους μαχητικούς «Ροσονέρι».

Οι ποδοσφαιριστές του Τζενάρο Γκατούζο «προειδοποίησαν» δύο φορές με τον Αντρέ Σίλβα (14′ – 16′) και ισοφάρισαν τελικά με κεφαλιά – κανονιά του Λεονάρντο Μπονούτσι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χακάν Τσαλχάνογλου στο 28′, ένα τέρμα κόντρα στην παλιά του ομάδα το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον πολύπειρο διεθνή κεντρικό αμυντικό.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το να προηγηθούν στο 57ο λεπτό όταν ο «κεραυνός» του Χακάν Τσαλχάνογλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζιανλουίτζι Μπουφόν και στη συνέχεια ο 40χρονος τερματοφύλακας απέκρουσε το κοντινό βολέ του Σούσο, ενώ το σουτ του Τζιάκομο Μποναβεντούρα από πλάγια θέση στο 70′ έφυγε άουτ.

Τελικά η έμπνευση του Αλέγκρι να ρίξει στη «μάχη» τον Χουάν Κουαδράδο δικαιώθηκε απόλυτα, καθώς ο 30χρονος Κολομβιανός μεσοεπιθετικός «έγραψε» με κεφαλιά, μετά από έξυπνο γέμισμα του Σάμι Κεντίρα, το 2-1 στο 78ο λεπτό, για να επισφραγίσει την εξαιρετική του εμφάνιση ο Γερμανός ανασταλτικός μέσος με το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 87′, παίρνοντας την μπάλα από τον Ντιμπάλα και εξαπολύοντας ένα συρτό σουτ μέσα από την περιοχή του Ντοναρούμα.

Με την εντός έδρας νίκη της αυτή, η Γιουβέντους έφτασε τους 78 πόντους έπειτα από 30 αγωνιστικές στην Serie A, άφησε τέσσερις πίσω την δεύτερη Νάπολι, την οποία θα υποδεχθεί στο «Juventus Stadium» στις 22 Απριλίου, και οδεύει εκ του ασφαλούς προς την κατάκτηση του έβδομου συνεχόμενου πρωταθλήματος, ενώ η αντίπαλός της στον τελικό του φετινού Κυπέλλου, η Μίλαν, η οποία αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα, παρέμεινε στην 6η θέση, με 51 βαθμούς.