Aθλητικά NέαΟ Μπεργκ… ξύπνησε τη Σουηδία! (video)

Ο Μπεργκ… ξύπνησε τη Σουηδία! (video)

Αφού «πέταξε» ένα ημίχρονο, με πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο Μάρκους Μπεργκ σε ρόλο… ξυπνητηριού, έδωσε την ασίστ στον Λούστιγκ και έτσι η Σουηδία νίκησε 1-0 το Λουξεμβούργο για την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Πρώτο… τρίποντο και για τις Γαλλία και Ολλανδία, οι οποίες συνέτριψαν με το ίδιο σκορ (4-1) τις Βουλγαρία και Λευκορωσία αντίστοιχα.

Οι Σκανδιναβοί είχαν καθολική υπεροχή στο ματς και αυτό το μαρτυρά και η στατιστική με συνολικά 29 τελικές εκ των οποίων οι 12 στο τέρμα! Ωστόσο, το πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι άντεξαν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Στο δεύτερο μέρος, η Σουηδία ανέβασε κι άλλες… στροφές και με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να στρώνει πολύ ωραία την μπάλα στον Λούστιγκ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η ομάδα του άνοιξε το σκορ στο 58’, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.