Aθλητικά NέαΟ Μπαπέ έσωσε τη Γαλλία από το σοκ (vid)

Ο Μπαπέ έσωσε τη Γαλλία από το σοκ (vid)

H Παγκόσμια πρωταθλήτρια πίστεψε ότι θα έκανε περίπατο απέναντι στην Ισλανδία, όμως οι ψαράδες -ως συνήθως- πούλησαν ακριβά το τομάρι τους.

Προηγήθηκαν από νωρίς με γκολ του Μπιάρνασον (30’) και μάλιστα θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αν ο Γιορίς δεν έκανε μία εκπληκτική τριπλή απόκρουση. Ωστόσο, οι Σκανδιναβοί πέτυχαν την απόλυτη ψυχρολουσία στο Γκινγκάμπ με δεύτερο τέρμα του Άρνασον (58’, 0-2) κι έφτασαν μία ανάσα από μία ιστορική νίκη.

Ωστόσο, ο Κιλιάν Μπαπέ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 60ό λεπτό, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με ένα περίτεχνο τακουνάκι υποχρέωσε σε αυτογκόλ τον Έγιολφσον (86’, 1-1) και στις καθυστερήσεις με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 10ο γκολ του σε 25 εμφανίσεις με τους «τρικολόρ» για το τελικό 2-2.