Aθλητικά NέαΝίκησε και προσπέρασε η Μαρσέιγ

Νίκησε και προσπέρασε η Μαρσέιγ

Χωρίς διάθεση για αστεία μπήκαν στην αναμέτρηση με την Ανζέ οι Μασσαλοί και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το γρήγορο γκολ του Φλοριάν Τοβέν στο 9΄ λεπτό του αγώνα.

Η Μαρσέιγ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και ήταν αποφασισμένη να πραγματοποιήσει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Έτσι, με την συμπλήρωση του 20ου λεπτού ο Καμπελα έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία έκανε συντήρηση δυνάμεων χωρίς να αφήσει την Ανζέ να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Το κερασάκι στη τούρτα έβαλε και πάλι ο Τοβέν στο 77΄γράφοντας το τελικό 3-0.
Πλέον οι Μασσαλοί προσπέρασαν την Μπορντό και ανέβηκαν στην 5η θέση του Σαμπιονά.