Aθλητικά NέαΝίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει η Τσέλσι (video)

Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει η Τσέλσι (video)

Με σκορ 2-1 επικράτησε η Τσέλσι της Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 22η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Πέδρο (9’) και Γουίλιαν (56’) τα γκολ των «μπλε», ισοφάρισε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους στο 40ο λεπτό ο Κλαρκ. Μόνο ήττες μετρά η Νιούκαστλ στις τελευταίες 7 επισκέψεις της στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για όλες τις διοργανώσεις ενώ οι «μπλε» σκοράρουν σε εντός έδρας ματς της Πρέμιερ Λιγκ έπειτα από τα «στείρα» 90λεπτα με Λέστερ (0-1) και Σαουθάμπτον (0-0). Οι «μπλε» παραμένουν με το σημερινό αποτέλεσμα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 47 βαθμούς ενώ οι «καρακάξες»  βρίσκονται στην 18η με συγκομιδή 18 βαθμών.

Οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι ευτύχησαν να βρουν το γρήγορο γκολ με τη συμπλήρωση 9 αγωνιστικών λεπτών. Ο Νταβίντ Λουίζ σημάδεψε τον Πέδρο με εξαιρετική μακρινή μπαλιά και ο Ισπανός σκόραρε με όμορφο «τσιμπηματάκι» που εξουδετέρωσε τον Ντουμπράφκα.

Από το 20ο λεπτό και έπειτα οι «καρακάξες» ανέβηκαν στο γήπεδο και «προειδοποίησαν» στο 29ο αλλά και 35ο λεπτό με τους Ροντόν και Αγιόθε Πέρεθ αντίστοιχα. Τέλος στα άστοχα τελειώματα των συμπαικτών του έβαλε στο 40’ ο Κλαρκ, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ. Σημαντική για την έκβαση της φάσης η αδράνεια του Νταβίντ Λουίζ, αφού ο Βραζιλιάνος αμυντικός ήταν αυτός που έχασε τον σκόρερ τη στιγμή της εκτέλεσης του Ρίτσι…

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου παραλίγο ο Πέδρο να βρει για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το σουτ που επιχείρησε στο 47’ εξουδετερώθηκε από τον Ντουμπράφκα. Ο Σλοβάκος πορτιέρο πάντως δεν βρήκε απάντηση στο 56ο λεπτό, όταν ο Γουίλιαν έγινε κάτοχος της μπάλας από πλάγια θέση και ευστόχησε για το 2-1 με πανέμορφο δεξί πλασέ. Η Νιούκαστλ προσπάθησε μάταια από εκείνο το σημείο και έπειτα να βρει ένα δεύτερο τέρμα. Στο 86ο λεπτό πάντως η κεφαλιά του Ροντόν πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κέπα…

Τσέλσι: Κέπα, Λουίζ, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Καντέ, Κόβασιτς (63’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Πέδρο (80’ Χάτζον-Οντόι), Γουίλιαν, Αζάρ (87’ Ζιρού)

Νιούκαστλ: Ντουμπράφκα, Λασέλς, Λεζέν, Κλαρκ, Γέντλιν (82’ Μανκίγιο), Ρίτσι, Χέιντεν, Λόνγκσταφ, Ατσού, Πέρεθ (82’ Μέρφι), Ροντόν