Aθλητικά NέαΝίκησε, αλλά δεν έπεισε (pics & vid)

Νίκησε, αλλά δεν έπεισε (pics & vid)

Η Γερμανία μπήκε με το… δεξί στο Euro της Γαλλίας, επικρατώντας της Ουκρανίας με 2-0 (19’ Μουστάφι, 90’+2 Σβαϊνστάιγκερ), αλλά δεν έπεισε κανέναν με την εμφάνισή της.

Η πρωταθλήτρια κόσμου κινδύνεψε μάλιστα πολλές φορές, έχοντας μια άμυνα που σε αρκετές φάσεις έμοιαζα να παραπαίει. Αν δεν ήταν ο Νόιερ στο τέρμα, σίγουρα η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ θα είχε απώλεια βαθμού ή βαθμών…

Ο Σβαϊνστάιγκερ, που πέρασε ως αλλαγή στο 90+’, σκόραρε δύο λεπτά μετά, σε μια αντεπίθεση των πάντσερ και μετά από εξαιρετική ασίστ του Οζίλ. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της εθνικής Γερμανίας μετά τον Οκτώβριο του 2011! Δοκάρι είχε στο 52′ ο Τόνι Κρόος.

ΣΚΟΡΕΡ: 19′ Μουστάφι / 90′ + 3 Σβάινσταϊγκερ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68′ Κονοπλιάνκα.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: – / -.

ΓΗΠΕΔΟ: «Πιέρ Μορό», Λιλ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ 4-2-3-1 (Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Χέβενετζ, Μπόατενγκ, Μουστάφι, Εκτορ, Κεντίρα, Κρόος. Μίλερ, Εζίλ, Ντράξλερ (78′ Σέρλε), Γκέτσε (90′ Σβάινσταϊνγκερ).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ 4-2-3-1 (Μιχάιλο Φομένκο): Πιατόφ, Καχερίντι, Στεπανένκο, Γιαρμολένκο, Ζοζούλια (66′ Σελέσνιοφ), Κοβαλένκο (74′ Ζιντσένκο), Κονοπλιάνκα, Σεβτσουκ, Σίντορτσουκ, Φεντέτσκι, Ρακίτσκι.

Για να δείτε τα γκολ, τις αλλαγές και τις κάρτες του αγώνα πατήστε πάνω στο αντίστοιχο εικονίδιο.

LIVE… LIVE!

1′ Σέντρα στο παιχνίδι μας!

4′ Φάση διαρκείας στην Γερμανία, ο Ντράξλερ έκανε το σουτ με τη μπάλα να βγαίνει άουτ.

4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Γερμανία! Ξαφνικό σουτ του Κονοπλιάνκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Νόιερ σε κόρνερ! Να που οι Ουκρανοί απειλούν με το καλημέρα. Πιέζουν ψηλά και έχουν βάλει δύσκολα στα πάνσερ.

12′ Καλή στιγμή για την Γερμανία. Ο Μίλερ έστρωσε στον Χέκτορ στο ύψος του πέναλτι, με τον τελευταίο να κάνει κακό σουτ.

19′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (1-0): Ο Κρος εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Μουστάφι με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

25′ Φάουλ για την Ουκρανία τώρα. Αριστερά και έξω από τη μεγάλη περιοχή.

26′ Κόρνερ για την Ουκρανία, το παραχώρησε ο Μίλερ.

27′ Τρομερή ευκαιρία για την Ουκρανία! Κεφαλιά του Χατσερίντι, ο Νόιερ με το ένα χέρι σε νέο κόρνερ!

29′ Τεράστια ευκαιρία για την Γερμανία. Ο Κεντίρα φάτσα με τον Πιάτοβ θα νικηθεί!

31′ Κόρνερ για την Ουκρανία που πιέζει.

31′ Σουτ από τον Σεβτσούκ από απόσταση, η μπάλα άουτ.

37′ Τεράστια ευκαιρία για την Ουκρανία! Πάνω στην γραμμή θα διώξουν τη μπάλα τα… πάντσερ με τον Μπόατενγκ!

39′ Δεν μετράει το γκολ της Ουκρανίας, αφού ο Γιαρμόλενκο ήταν σωστά σε θέση οφσάιντ.

45’ + 1 Φάουλ για την Γερμανία, η τελευταία φάση του ημιχρόνου. Τίποτα όμως.

45’ + 2 Τέλος πρώτου μέρους.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

48′ Καλό ξαφνικό σουτ του Ντράξλερ, ο Πιάτοβ θα διώξει με τις γροθιές.

52′ Καλό σουτ από τον Κρος έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

56′ Σουτ του Κρος, δεν ανησυχεί ο Πιάτοβ.  Νωρίτερα ο Χέκτορ βρήκε κάπως… περίεργα τον Χατσερίντι

57′ Φάουλ σε καλή θέση για την Ουκρανία. Έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά. Πάει και για απευθείας.

57′ Απευθείας εκτέλεση από τον Ρακίτσκι, ο Νόιερ σε κόρνερ.

68′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς θα την δει ο Κονοπλιάνκα που σταμάτησε έξυπνα τον Γκέτσε.

68′ Καλή στιγμή για την Γερμανία. Σέντρα του Χέβεντες από τα δεξιά, ο Ντράξλερ δεν θα μπορέσει να σκοράρει με το κεφάλι.

73′ Οι Ουκρανοί μοιάζουν κουρασμένοι και δεν μπορούν να πιέσουν όπως νωρίτερα. Έτσι η Γερμανία ελέγχει απόλυτα το ρυθμό.

74′ Αλλαγή για την Ουκρανία. Ζίντσενκο στη θέση του Κοβαλένκο.

76′ Σουτ του Μίλερ, ο Πιάτοβ σε κόρνερ. Κάπου βρήκε η μπάλα.

78′ Αλλαγή για την Γερμανία: Ντράξλερ έξω, μέσα ο Σέρλε.

82′ Ο Σέρλε με ατομική ενέργεια κινήθηκε ωραία στην περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

84′ Ο Πιάτοβ βγήκε γρήγορα και πρόλαβε τον Σέρλε.

87′ Ο Εζίλ βγαίνει φάτσα με τον Πιάτοβ, αλλά θα πλασάρει πάνω του.

88′ Λάθος από την άμυνα, ο Μουστάφι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ!

90’ Ο Σβάινσταϊνγκερ στη θέση του Γκέτσε.

90’ + 3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (2-0): Αντεπίθεση για την Γερμανία ο Εζίλ έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σβαϊνστάιγκερ και αυτός με πλασέ έγραψε το 2-0.

90′ + 4 Τέλος αναμέτρησης.