Aθλητικά NέαΝίκη με καρέ για Μπολόνια

Νίκη με καρέ για Μπολόνια

Τους πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα της ιταλικής Serie A κατέκτησε η Μπολόνια. Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς νίκησε 4-1 την Πάρμα, στο «Ντ’ Αλάρα», στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τη δεύτερη αγωνιστική. Από την άλλη, η ομάδα του Φάμπιο Λιβεράνι γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Η Μπολόνια φρόντισε από νωρίς να δείξει ποιος είναι το… αφεντικό, αφού προηγήθηκε στο 16’ με τον Σοριάνο. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ιταλός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διπλασίασε τα τέρματα των «ροσομπλού».

Στην επανάληψη, ο Όλσον στο 56’ πέτυχε το τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους, που με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά «αγκάλιασαν» τη νίκη. Έντεκα λεπτά αργότερα, οι «παρμένζι» κατάφεραν να μειώσουν με τον Ερνάνι, όμως, στο 76’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ιακοπόνι. Λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Παλάσιο σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Αναλυτικά, η 2η αγωνιστική

Σάββατο 26/9
Τορίνο-Αταλάντα 2-4 (11’ 43’ Μπελότι – 13’ Γκόμες, 21’ Μουριέλ, 42’, Χάτεμπουρ, 54’ Ντε Ρουν)
Κάλιαρι-Λάτσιο 0-2 (4′ Λάτσαρι, 74′ Ιμόμπιλε)
Σαμπντόρια-Μπενεβέντο 2-3 (8′ Κουαλιαρέλα, 18′ Κόλεϊ – 33′, 72′ Καλντίρολα, 88′ Λετίτσια)
Ίντερ-Φιορεντίνα 4-3 (45’ Μαρτίνες, 52’ αυτ. Τσετσερίνι, 87’ Λουκάκου, 89’ Ντ’ Αμπρόζιο – 3’ Κουαμέ, 57’ Καστροβίλι, 63’ Κιέζα)

Κυριακή 27/9
Σπέτσια-Σασουόλο 1-4 (30’ Γκαλαμπίνοφ-12’ Τζούρισιτς, 64’ πεν. Μπεράλντι, 66’ Ντεφρέλ, 76’ Καπούτο)
Βερόνα-Ουντινέζε 1-0 (Φάβιλι 57’)
Νάπολι-Τζένοα 6-0 (40′ – 65′ Λοθάνο, 46′ Ζιελίνσκι, Μέρτενς 57′, Ελμάς 69′, Πολιτάνο 72′)
Κροτόνε-Μίλαν 0-2 (Κεσιέ 45’, Ντίαζ 50’)
Ρόμα-Γιουβέντους 2-2 (31’ πεν., 45’+1’ Βερετού – 44’, 69’ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Δευτέρα 28/9
Μπολόνια-Πάρμα 4-1 (16’, 30’ Σοριάνο, 56’ Όλσεν, 90’ Παλάσιο – 67’ Ερνάνι, 83’ Γκεγιέ)