Aθλητικά NέαΝίκη για Μπορντό – Μόνη 2η η Ναντ

Νίκη για Μπορντό – Μόνη 2η η Ναντ

Μόνη στην 2η θέση έμεινε πλέον η Ναντ μετά την 3η συνεχόμενη νίκη της με 1-0 κόντρα στη Νις. Τα «καναρίνια» πλέον έμειναν μόνα στην 2η θέση με 19 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο 24χρονος Νιγηριανός, Μόουζες Σιμόν, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Την 3η νίκη της σε πέντε αναμετρήσεις εκτός έδρας σημείωσε η Μπορντό που επικράτησε 3-1 της Τουλούζ και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης με 15 πόντους. Ο Ντε Πρεβίλ με γκολ από τα αποδυτήρια έβαλε μπροστά στο σκορ τους «Γιρονδίνους», για να έρθει το 0-2 από τον Κάστρο στο 19’ και να κλείσει έτσι το πρώτο μέρος. Ο Χβανγκ έκανε το 0-3 στο 53’ ενώ ο Ευθύμης Κουλούρης με το 4ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα, μείωσε σε 1-3 για την Τουλούζ, με προσωπική ενέργεια και σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και μετά στην εστία.

Σπουδαία νίκη και για την Μονπελιέ που επικράτησε 3-1 της Μονακό. Η γηπεδούχος έβαλε το νερό στο αυλάκι λίγο μετά το ημίωρο με το γκολ του Μολέ στο 31ο λεπτό, ενώ ο Μέντες στο 39’ έκανε το 2-0. Ο Ντελόρ στο 56’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσει ο Μπεν Γεντέρ στο 68’ σε 3-1. Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά 42 ημέρες σημείωσε η Μπρεστ που επικράτησε 2-0 της Μετς με γκολ από το πρώτο μέρος από τον Φοσουριέ στο 11’ και τον Καστελέτο στο φινάλε του πρώτου μέρους. Η Ντιζόν επικράτησε 1-0 της Στρασμπούρ και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (4/10)

Αμιάν-Μαρσέιγ 3-1 (11′ Αλεσάμι, 41′ πέν. Γκιρασί, 90’+1′ Μεντόζα – 23′ Μπενεντέτο)