Aθλητικά NέαΝίκη-ανάσα στο 94’ για Μπέτις

Νίκη-ανάσα στο 94’ για Μπέτις

Το ποδόσφαιρο δεν χαρακτηρίζεται δίκαιο άθλημα, αλλά στο χορτάρι του «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και βάση της εικόνας του αγώνα, αποδόθηκε δικαιοσύνη. Η Μπέτις, έστω και στα… χασομέρια, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ και πήρε μια πανάξια, όσο και πολύτιμη νίκη με σκορ 2-1 επί της Βαλένθια, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στη La Liga.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 32’ από το γκολ του Γκόμες. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Χοακίν έφερε το ματς στα ίσια και με το 1-1 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη και τελικά αυτή ήρθε με τρελό τρόπο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε… ροντέο και θα μπορούσαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και οι δύο ομάδες. Στο 84’ ο Φεκίρ είχε δοκάρι για τη Μπέτις, τον μιμήθηκε στο 90’ ο Λι για τη Βαλένθια και εν τέλει, ήρθε στο 94’ ο Κανάλες για να «γράψει» το 2-1 για την ομάδα της Ανδαλουσίας, που επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την πρώτη τετράδα.