Aθλητικά NέαΝίκη ανάσα για την Ράγιο στην... ομίχλη του Βαγιέκας

Νίκη ανάσα για την Ράγιο στην… ομίχλη του Βαγιέκας

Η Ράγιο Βαγεκάνο καιγόταν για τη νίκη απέναντι στη 10η Λεβάντε. Η ομάδα του Μίτσελ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση – παρά το ότι δεν φαινόταν τίποτα από την ομίχλη – και μετά από αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Τόνο (23′) με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λεβάντε ανέβασε το ρυθμό της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 60′ με σουτ του Ρόκινα μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Μοράλες. Οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν από το 1-1 της Λεβάντε και επτά λεπτά μετά, ξαναπήραν το προβάδισμα με τον Ντε Τόμας να σκοράρει εύκολα από κοντά.

Έτσι η Ράγιο, αφού είδε τον διαιτητή να ακυρώνει ως οφσάιντ γκολ της Λεβάντε στο 72′, πήρε σπουδαίο εντός έδρας τρίποντο επί της Λεβάντε και πλέον είναι στο -3 από την 17η Αθλέτικ Μπιλμπάο.