Aθλητικά NέαΝίκη-ανάσα για την Οσασούνα

Νίκη-ανάσα για την Οσασούνα

Γλίτωσε τα χειρότερα η Οσασούνα και ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, νικώντας την Εϊμπάρ με 2-1, ανεβαίνοντας στην 15η θέση.

Στο 18ο λεπτό ο Καλέρι άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, με τους παίκτες του Γιαγκόμπα Αρασάτε να το πανηγυρίζουν έξαλλα όπως είναι λογικό. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο όμως, στο 45’ ο Κίκε έφερε το ματς στα ίσα και… έκοψε απότομα την χαρά στους γηπεδούχους.

Στο 69’ ο Καλέρι πέτυχε ξανά δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε γιατί ήταν οφσάιντ. Οι δυο ομάδες πίεζαν αρκετά στο δεύτερο μέρος, έψαχναν απεγνωσμένα κάποιο γκολ, το οποίο ήρθε στο 87ο λεπτό με τον Μπούντιμιρ, που διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν από την 18η στην 15η θέση της βαθμολογίας και απομακρύνθηκαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ από την άλλη η Εϊμπάρ έπεσε στην 17η θέση κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.