Aθλητικά NέαΝίκες με ανατροπές για Αταλάντα και Ρόμα

Νίκες με ανατροπές για Αταλάντα και Ρόμα

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε της 27ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Στην αναμέτρηση του Μπέργκαμο, η Αταλάντα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή και νίκη με 3-2, που την κρατάει σταθερά στην 4η θέση, που οδηγεί στο Champions League. Από την άλλη, οι «λατσιάλι» έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου, όντας πλέον στο -4 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η Λάτσιο αιφνιδίασε την αντίπαλό της, καθώς προηγήθηκε στο 4′, χάρη σε αυτογκόλ του Ντε Ρόον, ενώ επτά λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ με έξοχο σουτ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έξω από την περιοχή. Μετά το αρχικό σοκ, η Αταλάντα πήρε μέτρα στο γήπεδο και μετά από κάποιες χαμένες ευκαιρίες, κατάφερε να μειώσει με τον Γκόσενς στο 38′.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων, οι οποίοι, μετά τη χαμένη ευκαιρία με τον Τζιμσίτι στο 50′, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μαλινόφσκι στο 66′. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Λάτσιο, στο 80′ ο Παλοτίνο έκανε το 3-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την Αταλάντα.

«Ζωντανή» για το σεντόνι με ανατροπή η Ρόμα

Στη μάχη της 4ης θέσης, που οδηγεί στο Champions League, παρέμεινε η Ρόμα, που νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Σαμπντόρια, χάρη σε τέρμα του Ντζέκο, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «τζιαλορόσι» παρέμειναν στο -6 από την Αταλάντα. Από την άλλη, η ομάδα της Γένοβας βρίσκεται οριακά (+1) από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Ρόμα μπήκε δυναμικά και έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, αλλά αυτό το πέτυχε στο 11′ η Σαμπντόρια με τον Γκαμπιαντίνι. Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, έχοντας κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μιχταριάν και Ντζέκο. Παρ’ όλα αυτά, η ισοφάριση δεν ήρθε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι και να προσπαθούν με κάθε τρόπο να πετύχουν το γκολ. Οι προσπάθειές τους ευοδώθηκαν στο 64′ με τον Ντζέκο, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 85′, οδηγώντας τη Ρόμα στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1, που την κρατάει ζωντανή στη μάχη της τέταρτης θέσης.

Το πανόραμα της 27ης αγωνιστικής:

Δευτέρα 22/6
Λέτσε-Μίλαν 1-4 (54′ πεν. Μανκόσου – 26′ Καστιγιέχο, 55′ Μποναβεντούρα, 57′ Ρέμπιτς, 72′ Ραφαέλ Λεάο)
Φιορεντίνα-Μπρέσια 1-1 (25′ Πετσέλα – 19′ πεν. Ντοναρούμα)
Μπολόνια-Γιουβέντους 0-2 (23′ πεν. Ρονάλντο, 36′ Ντιμπάλα)

Τρίτη 23/6
Βερόνα-Νάπολι 0-2 (38′ Μίλικ, 90′ Λοσάνο)
Σπαλ-Κάλιαρι 0-1 (90’+3′ Σιμεόνε)
Τορίνο-Ουντινέζε 1-0 (16′ Μπελότι)
Τζένοα-Πάρμα 1-4 (59′ πεν. Φαλκέ-18′, 33′, 53′ Κορνέλιους, 87′ Κουλουσέφσκι)

Τετάρτη 24/6
Ίντερ-Σασουόλο 3-3 (41′ πεν. Λουκάκου, 45’+1′ Μπιράγκι, 86′ Βαλέρο – 4′ Καπούτο, 81′ πεν. Μπεράρντι, 89′ Μανιάνι)
Αταλάντα-Λάτσιο 3-2 (38′ Γκόσενς, 66′ Μαλικόφσκι, 80′ Παλομίνο – 5′ αυτ. Ντε Ρόον, 11′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
Ρόμα-Σαμπντόρια 2-1 (64′, 85′ Ντζέκο – 11′ Γκαμπιαντίνι)