Aθλητικά NέαΝίκες για Αργεντινή και Βραζιλία

Νίκες για Αργεντινή και Βραζιλία

Ο Μέσι επέστρεψε με γκολ στην Εθνική Αργεντινής χαρίζοντάς της τη νίκη απέναντι στην Ουρουγουάη, ενώ Νεϊμάρ και Γκαμπριέλ Ζεσούς οδήγησαν την Βραζιλία σε θρίαμβο μέσα στην έδρα του Ισημερινού.

Η «αλμπισελέστε», οδηγεί την κούρσα για την πρόκριση στο Μουντιάλ 2018 από την ζώνη της CONMEBOL, επικρατώντας 1-0 στην Μεντόσα της γειτονικής Ουρουγουάης, με τον σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 43ο λεπτό με ωραίο σουτ. Ο νέος τεχνικός της Αργεντινής Εντγάρδο Μπάουσα είχε κάθε λόγο να είναι ευχαριστημένος, καθώς ο αρχηγός της ομάδας του ήταν σαν να μην έλειψε ποτέ, μετά το σίριαλ των προηγούμενων μηνών με την αποχώρησή του που τελικά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Οι Αργεντινοί στο 45′ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντιμπάλα, ωστόσο δεν τους στοίχισε, με την Ουρουγουάη να μένει στην δεύτερη θέση.

Επιτυχημένο ντεμπούτο έκανε και ο Τίτε στην Βραζιλία, η οποία πέρασε από το Κίτο για πρώτη φορά σε προκριματικά Μουντιάλ με το εμφατικό 3-0. Η νίκη της «σελεσάο» όμως μόνο εύκολη δεν ήταν, με όλα τα γκολ να έρχονται στο τελευταίο 20λεπτο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της Βραζιλίας ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Νεϊμάρ άνοιξε το σκορ στο 72΄, ενώ πέτυχε και τα άλλα δύο γκολ των νικητών, επιτρέποντας στην Βραζιλία να ανέβει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Νικηφόρα συνέχισε και η Κολομβία, που είναι δεύτερη στην κατάταξη μετά το 2-0 επί της ουραγού Βενεζουέλας εντός έδρας, με τον Χάμες Ροντρίγκες να καταγράφει γκολ και ασίστ.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Παραγουάη με 2-1 εντός έδρας επί της Χιλής μένοντας στο κόλπο της πρόκρισης, ενώ η Βολιβία δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να ξεπεράσει την αντίσταση του Περού με 2-0 εντός έδρας.