Aθλητικά NέαΝέα νίκη για τη Σασουόλο

Νέα νίκη για τη Σασουόλο

Το γκολ του Ντομένικο Μπεράρντι στο 69ο λεπτό, που έγραψε και την ιστορία της αναμέτρησης στο «Μαπέι» καθώς ήταν το μοναδικό στο παιχνίδι της Σασουόλο με τη Σαμπντόρια (33η αγωνιστική), είναι ό,τι θα θυμούνται όσοι το παρακολούθησαν (τηλεοπτικά).

Οι «νεροβέρντι» του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι έδωσαν συνέχεια στην εξαιρετική εφετινή πορεία τους στο καμπιονάτο, ανέβηκαν στους 52 βαθμούς και διατηρούν κάποιες μαθηματικές ελπίδες για την πέμπτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, σε αντίθεση με την «αδιάφορη» Σαμπντόρια που μάλλον σκέφτεται από τώρα τη λήξη του πρωταθλήματος.

Νωρίτερα, ήττα – σοκ μέσα στο «Ένιο Ταρντίνι» γνώρισε η Πάρμα από την ουραγό Κροτόνε, που όπως φαίνεται θα πάρει μαζί της στη Serie B την ομάδα από την Εμίλια-Ρομάνια.

Οι «Πιταγκόριτσι», που παίζουν πια χωρίς άγχος μιας και το μέλλον τους προδιαγράφηκε εδώ κι αρκετό καιρό, είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στους «παρμέντσι», που αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 1-0 και 3-1 στο ημίχρονο, οι «τζαλομπλού» μάζεψαν το σκορ ισοφαρίζοντας σε 3-3 στις αρχές της επανάληψης, αλλά παρότι είχαν άφθονο χρόνο για να ολοκληρώσουν την ανατροπή δέχθηκαν και τέταρτο γκολ, που ήταν η «χαριστική βολή» μιας και δεν κατόρθωσαν να επανέλθουν.