Aθλητικά NέαNations League: Ιταλία και Βέλγιο στα Final Four

Nations League: Ιταλία και Βέλγιο στα Final Four

Η σκουάντρα ατζούρα επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Βοσνίας και άφησε πίσω της στον 1ο όμιλο της League A Πολωνία και Ολλανδία, ενώ το Βέλγιο επικράτησε 4-2 στον “τελικό” κόντρα στην Δανία (όπου το εξυπηρετούσε και η ισοπαλία) και κατέλαβε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο της πρώτης κατηγορίας.

Στο Σαράγεβο, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν απλά καλύτερη από την αντίστοιχη του Ντούσαν Μπάγεβιτς (στο τελευταίο κατά πάσα πιθανότητα παιχνίδι του στον πάγκο της Βοσνίας) και καθάρισε τη νίκη-πρόκριση με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Μπελότι εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ινσίνιε για το 1-0 στο 22′ ενώ ο Μπεράρντι αξιοποίησε την πάσα του συμπαίκτη του στην Σασουόλο Λοκατέλι για το 2-0, με το οποίο η Ιταλία επέκτεινε σε 22 ματς το εκπληκτικό αήττητο σερί της, που περιλαμβάνει 18 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Στις Βρυξέλλες, το Βέλγιο απέδειξε για μία ακόμα φορά για ποιο βρίσκεται στο Νο 1 του ράνκινγκ της FIFA, καθώς λίγες ημέρες μετά το 2-0 επί της Αγγλίας, έριξε στο καναβάτσο και την Δανία. Ο Τίλεμανς βρήκε και πάλι δίχτυα, όπως και κόντρα στα τρία λιοντάρια, με σουτ εκτός περιοχής και ο Λουκακού επιβεβαίωσε τη φόρμα του βρίσκοντας δις το δρόμο προς τα δίχτυα (μετέτρεψε το 1-1 του ημιχρόνου σε 3-1 μέσα σε λιγότερα από 15 λεπτά) ενώ ο Ντε Μπράινε σφράγισε την επιτυχία των γηπεδούχων γράφοντας το τελικό 4-2.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πανηγύρισε απέναντι στην Πολωνία η Ολλανδία, με τα γκολ των Ντεπάι στο 77′ (πέναλτι) και Βαϊνάλντουμ στο 84′, με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η Αγγλία την Ισλανδία, με τον Φόντεν να βρίσκει δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε μόλις πέντε λεπτά.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής του Nations League, ξεχωρίζει αναμφίβολα το 5-0 της Σερβίας επί της Ρωσίας, με τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι από το πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχαν τέσσερα γκολ (τα δύο ο Λούκα Γιόβιτς).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

LEAGUE A
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βοσνία – Ιταλία 0-2 (22′ Μπελότι, 68′ Μπεράρντι)
Πολωνία – Ολλανδία 1-2 (6′ Γιόζβιακ / 77′ πεν. Ντεπάι, 84′ Βαϊνάλντουμ)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ιταλία 12
2. Ολλανδία 11
3. Πολωνία 7
4. Βοσνία 2

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο – Δανία 4-2 (3′ Τίλεμανς, 56′ 69′ Λουκακού, 88′ Ντε Μπράινε / 17′ Βιντ, 86′ αυτ. Τσαντλί)
Αγγλία – Ισλανδία 4-0 (20′ Ράις, 24′ Μάουντ, 80′ 84′ Φόντεν)

1. Βέλγιο 15
2. Δανία 10
3. Αγγλία 10
4. Ισλανδία 0

LEAGUE B

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Αυστρία – Νορβηγία 1-1 (90+4′ Γκρμπιτς / 61′ Ζαχίντ)
Βόρεια Ιρλανδία – Ρουμανία 1-1 (56′ Μπόις / 81′ Μπικφάλβι)

1. Αυστρία 13
2. Νορβηγία 10
3. Ρουμανία 8
4. Βόρεια Ιρλανδία 2

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τσεχία – Σλοβακία 2-0 (17′ Σούτσεκ, 55′ Όντρασεκ)
Ισραήλ – Σκωτία 1-0 (44′ Σόλομον)

1. Τσεχία 12
2. Σκωτία 10
3. Ισραήλ 8
4. Σλοβακία 4

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Ουγγαρία – Τουρκία 2-0 (57′ Σίγκερ, 90+5′ Βάργκα)
Σερβία – Ρωσία 5-0 (10′ Ράντονιτς, 25′ 45+2′ Γιόβιτς, 41′ Βλάχοβιτς, 64′ Μλαντένοβιτς)