Aθλητικά NέαΝάπολι, στο Βέλγιο δεν ήσουν…τυχερή! (vid)

Νάπολι, στο Βέλγιο δεν ήσουν…τυχερή! (vid)

Σε ένα συναρπαστικό ματς με τρομερό ρυθμό και πολλές φάσεις Νάπολι και Γκενκ έμειναν στο 0-0 στο Βέλγιο! «Σπατάλησε» δύο βαθμούς η ομάδα του Αντσελότι, ενώ η Γκενκ αντέδρασε μετά το στραπάτσο της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στην Σάλτσμπουργκ…
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν με… άγριες διαθέσεις.

Αμφότερες και οι δύο σπατάλησαν αρκετές καλές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι ήταν όμως αυτοί που βρέθηκαν κυριολεκτικά μια ανάσα από το γκολ! Συγκεκριμένα, ο Μίλικ έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δοκάρια στο 17′ και στο 25! Ενώ, ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να ευστοχήσει από ευνοϊκή θέση στο 38′!

Η Γκενκ ανέβαζε στροφές και απείλησε την εστία των Ναπολιτάνων στα τελευταία λεπτά , ωστόσο το σκορ έμεινε στο 0-0! Μια αναμέτρηση που εύκολα θα μπορούσε να έχει αρκετά τέρματα, από το πρώτο ημίχρονο.

Στο 58΄ο Καγιεχόν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι! Η Νάπολι δυνάμωνε ολοένα και περισσότερο την πίεση της προς τους Βέλγους. Η είσοδος του Μέρτενς έδωσε άλλον αέρα στους Ιταλούς που φόρτωναν την πλευρά του Βέλγου άσου.

Ωστόσο, τα λεπτά περνούσαν και το 0-0 παρέμεινε με τους γηπεδούχους να πιστεύουν στην νίκη, κάτι που φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Στο 84′ η Γκενκ έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.  Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος…

Η Νάολι έφτασε τους 4 βαθμούς ενώ η Γκενκ πήρε τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο!