Aθλητικά NέαΝάπολι με ψυχή πρωταθλήτριας! (vid)

Νάπολι με ψυχή πρωταθλήτριας! (vid)

Η Νάπολι «βροντοφωνάζει» πως φέτος πάει για πρωτάθλημα! Κάνοντας ακόμη μία πειστική εμφάνιση και έχοντας τον Ινσίνιε για -ακόμη ένα ματς- σκόρερ, οι «παρτενοπέι» πέρασε και από το «Ολίμπικο» επικρατώντας με 1-0 της Ρόμα!

Με αυτό το τρίποντο η Νάπολι αύξησε τη διαφορά της από την Γιουβέντους στους πέντε βαθμούς, όπως και από την Ίντερ που υποδέχεται την Κυριακή την Μίλαν! Δεύτερη εντός έδρας ήττα για τη Ρόμα, που έχει μείνει στο -9 από την κορυφή! Αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Μανωλάς.

Η Νάπολι για ακόμη ένα ματς ήταν άριστα στημένη από τον Μαουρίτσιο Σάρι και με την γνωστή τριάδα μπροστά, έκανε… παπάδες. Ινσίνιε, Μέρτενς, Καγιεχόν βρίσκονταν με κλειστά μάτια, με τον Χάμσικ να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση! Και στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, οι παρτενοπέι ευτύχησαν να μπουν μπροστά στο σκορ.

Μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα ο Ινσίνιε δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ μέσα από την περιοχή να γράψει το 1-0. Αυτό το γκολ αντέστρεψε τους ρόλους των δύο ομάδων, με τη Ρόμα να αναγκάζεται να παίξει πιο ανοιχτά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και τη Νάπολι να είναι… φωτιά στην αντεπίθεση.

Ωστόσο, μέχρι το φινάλε τίποτα δεν άλλαξε. Το σκορ βέβαια θα μπορούσε να είναι διαφορετικό και από τις δύο μεριές, είτε αν οι γηπεδούχοι δεν έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό φέτος Ρέινα αλλά και εάν οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν τόσο επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια!

Τραυματίας από το ματς με πρόβλημα στο γόνατο αποχώρησε στο 59ο λεπτό ο Μανωλάς, δίνοντας τη θέση του στον Φάτσιο.