Aθλητικά NέαΜυθική ανατροπή από την Μπολόνια - Την... πάτησε η Λάτσιο

Μυθική ανατροπή από την Μπολόνια – Την… πάτησε η Λάτσιο

Έκανε… μυθική ανατροπή η Μπολόνια!

Παρότι βρέθηκε στο ημίχρονο με τρία γκολ στην… πλάτη (3-1), εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ντεσένα και έφερε «τούμπα» την Μπρέσια, επικρατώντας με 4-3. Κάπως έτσι, παραμένει αήττητη στα τρία πρώτα ματς του πρωταθλήματος και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 7 βαθμούς, όσους έχει και η Γιουβέντους.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, πάντως, για την Μπρέσια καθώς ο Ντοναρούμα με δύο γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο (10’, 19’) έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με την Μπολόνια να μειώνει με τον Μπόνι στο 36’. Ωστόσο, ο Σιστάνα στο 42ο λεπτό έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αποβολή για την Μπρέσια αφού ο Ντεσένα αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και συνεπώς κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Και κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι πήραν… μπρος! Ο Παλάσιο αρχικά μείωσε στο 56’ και τέσσερα λεπτά μετά ο Ντένσβιλ το έφερε στα ίσα. Για να έρθει ο Ορσολίνι στο 80ο λεπτό και να σκοράρει, υπογράφοντας την ανατροπή της Μπολόνια.

Νίκη με ανατροπή και για την Σπαλ, που… τούμπαρε την Λάτσιο με 2-1. Μπορεί η ομάδα του Ιντσάκι να προηγήθηκε με πέναλτι του Ιμόμπιλε, ωστόσο στη συνέχεια δεν είχε καλό πρόσωπο. Και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκε σκοράροντας δις στην επανάληψη, αρχικά με τον Πετάνια και στη στις καθυστερήσεις με τον Κούρτιτς.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη και για την Κάλιαρι που διέλυσε την Πάρμα με 3-1. Ο Τσεπιτέλι σκόραρε δις στο ξεκίνημα και έγινε ο πρώτος αμυντικός που πετυχαίνει δύο τέρματα μέχρι στιγμής στη σεζόν στο τοπ-5 των πρωταθλημάτων, με τον Μπαρίλα να μειώνει για την Πάρμα. Ωστόσο, ο Σιμεόνε στο 77ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η 3η αγωνιστική της Serie A
Σάββατο, 14/9
Φιορεντίνα-Γιουβέντους 0-0

Νάπολι-Σαμπντόρια 2-0 (13′, 67′ Μέρτενς)

Ίντερ-Ουντινέζε 1-0 (45’ Σένσι)

Κυριακή, 15/9
Τζένοα-Αταλάντα 1-2 (90+1’ πεν. Κρισίτο – 64’ πεν. Μουριέλ, 90+5’ Ζαπάτα)

Μπρέσια-Μπολόνια 3-4 (10’, 19’ Ντοναρούμα, 42’ Σιστάνα / 36’ Μπάνι, 56’ Παλάσιο, 60’ Ντένσβιλ, 80’ Ορσολίνι)

Πάρμα-Κάλιαρι 1-3 (58’ Μπαρίλα / 23’, 39’ Τσεπιτέλι, 77’ Σιμεόνε)

Σπαλ-Λάτσιο 2-1 (63’ Πετάνια, 90’+2’ Κούρτιτς / 30’ πέν. Ιμόμπιλε)

Ρόμα-Σασουόλο (19:00)

Βερόνα-Μίλαν (21:45)