Aθλητικά NέαΜόνη πρώτη με εξάρα η Σίτι! (video)

Μόνη πρώτη με εξάρα η Σίτι! (video)

Τι κι αν ο Γκουαρντιόλα δεν είχε διαθέσιμους τους Οταμέντι, Γκουντογκάν και Ντε Μπρόινε; Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε υπερβολικά εύκολα στην έδρα της την Σαουθάμπτον με 6-1για την 11η αγωνιστική και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, εκμεταλλευόμενη την απώλεια βαθμών της Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ.

Η Σίτι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο 6ο μόλις λεπτό. Ο Νταβίντ Σίλβα βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Σανέ, που γύρισε τη μπάλα στην μικρή περιοχή και ο Χόεντ την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του. Οι «πολίτες» όμως δεν είχαν καμία διάθεση να σταματήσουν εκεί. Με τη συμπλήρωση 12 λεπτών, ο Στέρλινγκ έκανε φανταστική ατομική προσπάθεια και «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Αγκουέρο, ο οποίος έκανε το 2-0 και έφτασε τα 150 γκολ στην Premier League για να γίνει ο δεύτερος παίκτης, μετά τον Άλαν Σίρερ, που το καταφέρνει σε τόσες λίγες εμφανίσεις.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και συνέχισαν να πιέζουν τη Σαουθάμπτον. Το τρίτο γκολ ήρθε έξι λεπτά αργότερα, στο 18’, με ιδανικό τελείωμα του Νταβίντ Σίλβα μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι «ξεμύτισαν» και κατάφεραν να μειώσουν, με τον Ινγκς να μετατρέπει σε γκολ, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Έντερσον, αλλά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο δέχθηκαν και τέταρτο γκολ, με τον Στέρλινγκ να εκμεταλλεύεται την κάκιστη εικόνα της άμυνας των «αγίων».

Με το σκορ στο 4-1, το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, η Σαουθάμπτον απείλησε στο 55’ με μια κεφαλιά του Ινγκς να περνάει λίγο άουτ και στο 62’ ο Σανέ με όμορφο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μακάρθι. Το πέμπτο γκολ για τη Μάντσεστερ Σίτι ήρθε στο 67’, με τον Στέρλινγκ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του, νικώντας τον τερματοφύλακα από πλάγια θέση και το τελικό 6-1 διαμορφώθηκε από τον Σανέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από πολύ γρήγορη αντεπίθεση, ο 22χρονος εξτρέμ πλάσαρε όμορφα στη δεξιά γωνία του Μακάρθι.

Έτσι η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέχισε με «εκκωφαντικό» τρόπο την αήττητη πορεία της προς την υπεράσπιση του περσινού τίτλου και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή, ενώ από την άλλη, η Σαουθάμπτον έμεινε στους 7 βαθμούς και στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής

Σάββατο 3/11
Μπόρνμουθ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (11′ Γουίλσον – 35′ Μαρσιάλ, 90’+2′ Ράσφορντ)
Κάρντιφ – Λέστερ 0-1 (55′ Γκρέι)
Έβερτον – Μπράιτον 3-1 (26′, 77′ Ριτσάρλισον, 50′ Κόουλμαν – 33′ Ντανκ)
Νιούκαστλ – Γουότφορντ 1-0 (65′ Αγιόζε Πέρεζ)
Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 4-2 (10′ Αρναούτοβιτς, 68′, 84′ Άντερσον, 90’+2′ Τσιτσαρίτο – 45′ Γκούντμουντσον, 77′ Γουντ)
Άρσεναλ – Λίβερπουλ 1-1 (82′ Λακαζέτ-61′ Μίλνερ)
Γουλβς – Τότεναμ 2-3 (68′ πεν. Νέβες, 79′ πεν. Χιμένες-27′ Λαμέλα, 30′ Μόουρα, 62′ Κέιν)

Κυριακή 4/11
Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 6-1 (6’ Χόεντ, 12’ Αγκουέρο, 18’ Νταβίντ Σίλβα, 45’+2’, 67’ Στέρλινγκ, 90’+1’ Σανέ – 30’ Ινγκς)
Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 18:00