Aθλητικά NέαΜόνη απόλυτη η «Μπάρτσα» κι ας ζορίστηκε από Βαλένθια

Μόνη απόλυτη η «Μπάρτσα» κι ας ζορίστηκε από Βαλένθια

Η μοναδική ομάδα της Ευρωλίγκας που ολοκλήρωσε αήττητη της πρώτες πέντε αγωνιστικές είναι η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς ζορίστηκε πολύ από την μαχητική Βαλένθια, ωστόσο τελικά επικράτησε 83-77 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Ο Κόρι Χίγκινς με 20 και ο Νίκολα Μίροτιτς με 17 πόντους τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα, ενώ ο Άνταμ Χάνγκα έκανε φοβερή δουλειά με 13 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 17 πόντους για τους ηττημένους, που παρέμειναν η μόνη ομάδα δίχως νίκη.

Οι κάτοχοι του Eurocup μπήκαν προπορευόμενοι, 62-65, στην τέταρτη περίοδο, η «Μπάρτσα» ξέφυγε με έξι στα τελευταία λεπτά (76-70), αλλά το τρίποντο του Λόιντ έφερε το ματς στον πόντο, 76-75, στο τελευταίο λεπτό. Δύο βολές του Ντέιβις, ένα επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Χάνγκα και το τρίποντο του Χίγκινς έκριναν οριστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-41, 62-65, 83-77