Aθλητικά NέαΜνημόνιο Γκριεζμάν! (videos/pics)

Μνημόνιο Γκριεζμάν! (videos/pics)

Γκριεζμάν και όλη η Γαλλία στο πόδι! Ο 25χρονος επιθετικός πήρε στις πλάτες του την ομάδα του Ντεσάν και με δύο γκολ «καθάρισε» τους Γερμανούς (2-0) στέλνοντας τους «τρικολόρ» στον τελικό του Euro.

Εξαιρετικό ματς, για γερά νεύρα, στο «Βελοντρόμ». Ο επιθετικός της Ατλέτικο άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2’) νικώντας τον Νόιερ από την άσπρη βούλα, ύστερα από χέρι του Σβαϊνστάιγκερ. Ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης (6 γκολ) χτύπησε και στο δεύτερο ρίχνοντας στο καναβάτσο τα «πάντσερ» στο 72ο λεπτό.

Την Κυριακή ο μεγάλος τελικός ανάμεσα στην Γαλλία και την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Το ματς:

Με ώθηση από τους οπαδούς τους μπήκαν οι Γάλλοι στο παιχνίδι. Πιέζοντας ψηλά, οι παίκτες του Ντεσάν έδειξαν πως ήθελαν να γίνουν από νωρίς το αφεντικό όμως ο Νόιερ δεν τους το επέτρεψε, βάζοντας «stop» στο πλασέ του Γκριεζμάν μόλις στο 6ο λεπτό. Η Γερμανία έδειξε ελαφρώς αγχωμένη, όμως ξεπέρασε γρήγορα την παγωμάρα των πρώτων λεπτών κι άγγιξε κι αυτή το γκολ αλλά ο Γιορίς είπε «όχι» στον Τσαν στο 14’. Οι «τρικολόρ» τρόμαξαν απ’ το θράσος των αντιπάλων τους και βρέθηκαν σε διαρκή θέση άμυνας.

Τα «πάντσερ» πήραν σταδιακά την μπάλα στα πόδια τους κι άρχισαν να την κυκλοφορούν γύρω απ’ την περιοχή της Γαλλίας, που περίμενε τις αντεπιθέσεις. Παρότι οι παίκτες του Ντεσάν πιέστηκαν δεν λύγισαν και δεν επέτρεψαν στον Εζίλ να βρει κενό για κάθετη πάσα. Στο φινάλε του ημιχρόνου οι «τρικολόρ» πάτησαν ξανά γκάζι και ανέβασαν τις γραμμές τους. Λίγο πριν τη λήξη δεν είπαν όχι στο απρόσμενο δώρο του Σβαϊνστάιγκερ (χαζό χέρι στην περιοχή) και μπήκαν χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκριεζμάν (45+2’) προηγούμενοι στα αποδυτήρια.

Σχεδόν «σβηστά» θα μπορούσε να πει κανείς ότι πέρναγαν τα λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου στην Μασσαλία. Από την μία μπορεί η Γαλλία να έπαιζε πιο κλειστά, όμως απ’ την άλλη μεριά η Γερμανία δεν ενόχλησε καθόλου τον Γιορίς, καθώς η μεσοεπιθετική της γραμμή μπλόκαρε κάθε φορά που έφτανε έξω από την περιοχή του.

Η ομάδα του Ντεσάν κρατούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα κι έδειχνε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ με τις επιθέσεις στην κόντρα. Κάπως, έτσι ήρθε και το 2-0. Η άμυνα των «πάντσερ» πιάστηκε στον ύπνο, ο Νόιερ έκανε άστοχη έξοδο και ο Γκριεζμάν με ένα τσίμπημα της μπάλας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Παρά το «σοκ» οι παίκτες του Λεβ βρήκαν δυνάμεις και θα μπορούσαν να ξαναμπούν άμεσα στο παιχνίδι. Αρχικά με το δοκάρι του Κίμιχ και λίγο αργότερα με την εκτέλεση φάουλ του Ντράξλερ, που έφυγε λίγο άουτ. Η τύχη ήταν με το μέρος της Γαλλίας, ενώ οι Γερμανοί είδαν τις προσπάθειές τους να διεκδικήσουν το εισιτήριο έστω και την τελευταία στιγμή να πέφτουν στο κενό.

Γήπεδο: «Βελοντρόμ», Μασσαλία

Διαιτητής: Νίκολα Ριτσόλι (Ιταλία)

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Κίμιχ, Χέβεντες, Μπόατενγκ, Έκτορ, Σβαϊνστάιγκερ, Τσαν, Κρόος, Ντράξλερ, Οζίλ, Μίλερ.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί, Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Σισοκό, Γκριζμάν, Παγέ, Ζιρού.

Παρακολουθήστε live την αναμέτρηση μέσω της ιστοσελίδας μας Goal.com.cy, με ζωντανή ροή φάσεων, στατιστικά, φωτογραφίες και βίντεο.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα.

5′ Φανταστική ατμόσφαιρα στο παιχνίδι, δύνατα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες.

7′ Ευκαιρία για την Γαλλία με τον Γκριζμάν να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ όμως ο Νόιερ αποκρουεί.

13′ Καλή ευκαιρία για την Γερμανία, γύρισμα του Τσάν στον Μίλερ να κάνει την προβολή όμως η μπάλα θα περάσει εκτός.

14′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Γερμανία, αριστέρο σουτ του Τσάν,όμως εξαιρετική απόκρουση απο τον Γιορίς.

26′ Δυνατό σουτ του Σβαϊνστάιγκερ, ο Γιορίς εξαιρετικά σε κόρνερ.

33′ Τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα έχει η Γερμανία, στο μίσο της Γαλλίας συνεχώς.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Τσάν (Γερμανία).

45′ Πέναλτι για την Γαλλία, Κίτρινη κάρτα στον Σβαϊνστάιγκερ για χέρι.

45′ ΓΚΟΛ για την Γαλλία, εύστοχο το χτύπημα πέναλτι απο τον Γκριζμάν και γράφει το 0-1.

45′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Κίτρινη κάρτα στον Ντράξλερ (Γερμανία).

61′ Αλλαγή για την Γερμανία, εκτός ο Μπόατενγκ που παρουσίασε πρόβλημα τραυματισμού,στη θέση του ο Μουστάφι.

63′ Κεφαλία του Κοσιελνί απο εκτέλεση κόρνερ θα περάσει άουτ.

66′ Αλλαγή για την Γερμανία , εκτός ο Τσάν, μέσα ο Γκέτσε.

71′ Αλλαγή για την Γαλλία, εκτός ο Παγέ , μέσα ο Κάντε.

72′ ΓΚΟΛ για την Γαλλία με τον Γκριζμαν. Τραγικό λάθος στην άμυνα της Γερμανίας.

74′ Μακρινό δυνατό σουτ του Κίμιχ στο δοκάρι.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Κάντε(Γαλλία).

77′ Αλλαγή για την Γαλλία, εκτός ο Ζιρού, μέσα ο Ζινιάκ.

78′ Αλλαγή για την Γερμανία, εκτός ο Σβαϊνστάιγκερ, μέσα ο Σανέ.

79′ Σε πολύ ευνοική θέση ο Μουστάφι θα κάνει πολύ κακό τελείωμα.

82′ Καλή κεφαλία του Χέβεντες, πάνω απο τα δοκάρια του Γιορίς.

90+1 Αλλαγή για την Γαλλία, εκτός ο Γκριζμάν, μέσα ο Καπαγέ.

90+4 Τέλος αγώνα, η Γαλλία νίκησε με 0-2 και είναι στον τελικό έπειτα απο 16 χρόνια.