Aθλητικά NέαΜίλικ α λα Μέσι και «απόδραση» της Νάπολι από τη Σαρδηνία! (vid)

Μίλικ α λα Μέσι και «απόδραση» της Νάπολι από τη Σαρδηνία! (vid)

Σπουδαίο διπλό για τη Νάπολι, που απέδρασε από τη Σαρδηνία, 1-0 την Κάλιαρι, χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίλικ στο 91’, η οποία θύμισε… Μέσι. Τρίτο διαδοχικό «τρίποντο» για την ομάδα του Αντσελότι, που διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 9 ματς πρωταθλήματος (7-2-0) και παραμένει στο -8 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Επιπροσθέτως, άφησε πίσω της την πίκρα από τον αποκλεισμό στο Champions League από τη Λίβερπουλ. Από την άλλη, το σύνολο του Μαράν συμπλήρωσε 6 αγώνες δίχως νίκη (0-4-2), ενώ αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του μετά από 7,5 μήνες!

Ο Κάρλο Αντσελότι επιχείρησε εκτεταμένο ροτέισον στην ενδεκάδα του αφήνοντας εκτός αυτής αρκετά βασικά στελέχη του, κάτι που στοίχισε στη Νάπολι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, με την Κάλιαρι να έχει ευκαιρία σε αντεπίθεση στο 15’.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά φλύαροι, ενώ η ομάδα της Σαρδηνίας έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ στο 42’, με τον Ζοάο Πέδρο να σουτάρει από κοντινή απόσταση, όμως ο Οσπίνα ήταν σε καίρια θέση και έδιωξε. Κι ενώ στο πρώτο μέρος το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, στην εκκίνηση του δευτέρου οι «παρτενοπέι» μπήκαν… φουριόζοι και απείλησαν δις σε δύο λεπτά: στο 48’ με τον δραστήριο Φαμπιάν Ρουίθ και στο 50’ με τον Μίλικ.

Η Κάλιαρι ισορρόπησε κάπως και είχε μια καλή στιγμή, στο 65’ με την κεφαλιά του Φαρίας να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, αλλά η κεφαλιά του Μίλικ βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ και έδειχναν ικανοί να κρατήσουν απόρθητο το «φρούριό» τους για ένα ακόμα παιχνίδι. Εντούτοις, ο Μίλικ είχε διαφορετική άποψη και με μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ που θύμισε… Μέσι στο 91’, χάρισε στη Νάπολι ένα σπουδαίο διπλό (0-1).