Aθλητικά NέαΜία Ατλέτικο που… ανεβαίνει (video)

Μία Ατλέτικο που… ανεβαίνει (video)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην La Liga πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» φιλοδώρησαν με τέσσερα γκολ την Σπόρτινγκ στο Χιχόν, αν και το σκορ ήταν ισόπαλο 1-1 μέχρι το 80ο λεπτό. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, έφτασε έτσι τους 45 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ, που έχει όμως τρία παιχνίδια λιγότερα.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γάλλος επιθετικός Γκαμεϊρό, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό, όταν και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και μέσα σε πέντε λεπτά (80′, 81′, 85′) σημείωσε τρία γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των μαδριλένων. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο πήρε προβάδισμα με τον Καράσκο στο 46′, αλλά η απάντηση της Χιχόν ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Άλβαρεθ.