Aθλητικά NέαΜετά κόπων και βασάνων λύγισε τη Γρανάδα και… ηρέμησε η Ατλέτικο

Μετά κόπων και βασάνων λύγισε τη Γρανάδα και… ηρέμησε η Ατλέτικο

Μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή της η Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά είχε την ουσία και έφτασε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη στο εντός έδρας με τη Γρανάδα (1-0). Έτσι, οι «κολτσονέρος» επέστρεψαν στα τρίποντα μετά από 3 αγωνιστικές, κέρδισαν πολύτιμη ηρεμία και έπιασαν στην 4η θέση τη Σεβίλλη, που έχει ένα παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σιμεόνε, που ευτύχησε να προηγηθεί στο 6’ με τον Κορέα, ο οποίος σημείωσε το πρώτο γκολ για τους Μαδριλένους μετά από 348 αγωνιστικά λεπτά! Παρ’ όλα αυτά, η Ατλέτικο δεν το εξαργύρωσε όπως έπρεπε, αφού αδυνατούσε να φτιάξει φάσεις και να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Στα τελευταία λεπτά οι Ανδαλουσιανοί ανέβασαν στροφές και πίεσαν για να ισοφαρίσουν, αλλά οι προσπάθειές τους πήγαν στον βρόντο.