Aθλητικά NέαΜε… βούλα Κριστιάνο και κερασάκι Ντε Λιχτ κέρδισε η «Γιούβε»

Με… βούλα Κριστιάνο και κερασάκι Ντε Λιχτ κέρδισε η «Γιούβε»

Αν και ζορίστηκε πολύ, η Γιουβέντους επικράτησε 3-0 της Φιορεντίνα για την 22η αγωνιστική της Serie A επιστρέφοντας στις νίκες (μετά την ήττα στη Νάπολι) και έφτασε στο +6 από την Ίντερ, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με δύο πέναλτι, το πρώτο πεντακάθαρο σε χέρι στο πρώτο ημίχρονο και το δεύτερο αρκετά συζητήσιμο, στο 40’ και στο 80’ αντίστοιχα, αμφότερα με την επικύρωση του VAR, έβαλε τις βάσεις για τους «μπιανκονέρι». Ο Ματάις Ντε Λιχτ με το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα της «Γιούβε» διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αναλυτικά, η 22η αγωνιστική

Σάββατο (01/02)

Μπολόνια-Μπρέσια 2-1 (43’ Ορσολίνι, 89’ Μπανί – 36’πεν. Τορεγκρόσα)

Κάλιαρι-Πάρμα 2-2 (19’ Ζοάο Πέδρο, 53’ Σιμεόνε / 42’ Κούτσκα, 90’+4’ Κορνέλιους)

Σασουόλο-Ρόμα 4-2 (7’, 16’ Καπούτο, 26’ Ντούριτσιτς, 74’ Μπόγκα / 55’ Τζέκο, 73’ πέν. Βερετού)