Aθλητικά NέαΜε το δεξί, του Ομπαμεγιάνγκ, η Άρσεναλ!

Με το δεξί, του Ομπαμεγιάνγκ, η Άρσεναλ!

Πρεμιέρα με το δεξί για την Άρσεναλ! Παρότι η αποδυναμωμένη Νιουκάστλ της έβαλε δύσκολα, ο συνήθης ύποπτος, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο τελείωμα στο 58ο λεπτό μετά την εξαιρετική ασίστ του Μέιτλαντ-Νάιλς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (0-1).

Ένα ματς που είχε καλό ρυθμό, δοκάρια και αρκετές φάσεις από τις δύο πλευρές αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν πως δεν το… έχουν στην τελική φάση. Όχι ότι οι παίκτες του Έμερι έβρισκαν στόχο αλλά έδειχναν πως διαθέτουν περισσότερη ποιότητα και πως θα βρουν εύκολα ή δύσκολα το γκολ. Κάτι που συνέβει με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος από τη στιγμή που ήρθε στην Άρσεναλ το 2018 έχει σκοράρει 22 τέρματα σε ματς που διεξάγονται Κυριακή! Στο παιχνίδι έκαναν ντεμπούτο για τους «κανονιέρηδες» και οι Πεπέ, Θεμπάγιος.

Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, Λέστερ και Γουλβς έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0), με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 52ο λεπτό με τον Ντεντόνκερ αλλά το γκολ του να μην ακυρώνεται μετά από εξέταση του VAR.

Αναλυτικά, η πρεμιέρα της Premier League:

Παρασκευή 9/8
Λίβερπουλ-Νόριτς 4-1 (7′ αυτ. Χάνλεϊ , 19′ Σαλάχ, 28′ Φαν Ντάικ, 42′ Οριγκί-64′ Πούκι)

Σάββατο 10/8
Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (25’ Ζεσούς, 51’, 75’, 90’ Στέρλινγκ, 86’ πέν. Αγκουέρο)
Μπόρνμουθ-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (62′ Μέφαμ – 88′ Σαρπ)
Μπέρνλι-Σαουθάμπτον 3-0 (63′, 70′ Μπαρνς, 75′ Γκούντμουντσον)
Κρίσταλ Πάλας-Έβερτον 0-0
Γουότφορντ-Μπράιτον 0-3 (28′ αυτ. Ντουκουρέ, 65′ Αντόνε, 77′ Μοπάι)
Τότεναμ-Άστον Βίλα 3-1 (73′ Εντομπελέ, 86′, 90′ Κέιν-9′ Μαγκίν)