aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

GOALΜε το δεξί ο Άλαρνταϊς για τα «λιοντάρια»! (όλη η δράση των...

Με το δεξί ο Άλαρνταϊς για τα «λιοντάρια»! (όλη η δράση των προκριματικών)

Στο ντεμπούτο του Σαμ Άλαρνταϊς στον πάγκο των «Λιονταριών» η Αγγλία κέρδισε την Σλοβακία χάρη σε γκολ του Λαλάνα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθεια να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2018.

Ήταν η απόλυτη ευκαιρία για… restart: ο Ρόι Χόντσον και το τραυματικό Euro της Γαλλίας αποτελούσε παρελθόν, ο Άλαρνταϊς θα καθόταν για πρώτη φορά στον πάγκο των «Λιονταριών» και ο Γουέιν Ρούνεϊ θα έφτανε τις 116 συμμετοχές με το εθνόσημο (τις περισσότερες από οποιονδήποτε μη τερματοφύλακα για την Αγγλία).

Παρά το γεγονός, όμως, πως ο Σκρτελ με το δολοφονικό του τάκλιν στο 57΄ άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων προκειμένου ο Λαλάνα να περάσει την μπάλα από τη μύτη της βελόνας (και να -μη- βάλει το πόδι του ο τερματοφύλακας), για να έρθουν οι πολυπόθητοι 3 βαθμοί.

Το τελικό 0-1 απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα είναι ό,τι καλύτερο μπορούσε να φανταστεί ο Άλαρνταϊς για αρχή και τα… πολύπαθα «Λιοντάρια» δικαιούνται να ελπίζουν σε καλύτερες ποδοσφαιρικές μέρες.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ 6ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Σλοβακία – Αγγλία 0-1

(95’ Λαλάνα)

Λιθουανία – Σλοβενία 2-2

(32’ Τσέρνιχ, 35’ Σλίβκα / 77’ Κριν, 90’ Σέζαρ)

21:45 Μάλτα – Σκωτία

3ος όμιλος

«Ίδρωσε» το Αζερμπαϊτζάν

Απέναντι στο Σαν Μαρίνο το Αζερμπαϊτζάν είχε τον τίτλο του φαβορί και παρά το γεγονός ότι τα βρήκε σκούρα κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) και να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στα προκριματικά. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της Καμπάλα Ρουσλάν Γκουρμπάνοφ με υπέροχη κεφαλιά. Το Σαν Μαρίνο έμεινε με δέκα στο 52′ λόγω αποβολής του Μπρόλι, εντούτοις το Αζερμπαϊτζάν παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κατάφερε να φτάσει σε δεύτερο τέρμα με το 0-1 να παραμένει ως το φινάλε.

21:45 Τσεχία – Βόρειος Ιρλανδία

21:45 Νορβηγία – Γερμανία

5ος όμιλος

Ελκυστική Δανία

Στην Κοπεγχάγη, η νέα εποχή της Εθνικής Δανίας ξεκίνησε με λίγο άγχος παραπάνω. Η νεαρή ενδεκάδα του Άγκε Χαρέιντε είχε μέσο όρο τα 24 χρόνια και έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο απέναντι στην Αρμενία που είχε σοκάρει πριν από τρία χρόνια τους Δανούς με το απίστευτο 0-4.

Οι Δανοί έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο βρήκαν το γκολ νωρίς με τον Κρίστιαν Έρικσεν, όμως παρά τις πολλές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να κλειδώσουν το ματς. Έχασαν πέναλτι ξανά με τον μέσο της Τότεναμ (72’) και παραλίγο να το πληρώσουν στο τέλος από την παρέα του Γκαζαριάν, που παρότι οι τελικές ήταν 18-1 έχασαν στο 78ό λεπτό την ευκαιρία να κλέψουν τον βαθμό, όταν ο Πιτσέλι αστόχησε σε τετ-α-τετ με το 1-0 επί της Δανίας να μένει ως το τέλος.

Αυτοκτόνησε η Πολωνία

Οι Πολωνοί ταξίδεψαν στην Αστάνα με φόρα από την εντυπωσιακή τους πορεία στο Euro και πίστεψαν ότι θα είχαν εύκολο έργο. Δύο γρήγορα γκολ από τους Καπούστκα (9’) και Λεβαντόφσκι (35’ πεν.) φάνηκε ότι θα καθάριζαν εύκολα το ματς απέναντι στους Καζάκους, οι οποίοι όμως αποδείχθηκαν πεισματάρηδες και έκαναν στο τέλος την έκπληξη.

Δύο γκολ μέσα σε διάστημα 6 λεπτών (52’ – 58’) από τον Κιζνιτσένκο υπέγραψαν την μεγάλη έκπληξη (2-2), με τους Πολωνούς να υφίστανται την πρώτη γκέλα του ομίλου, σε μία έδρα που λογικά οι ανταγωνιστές της για την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας θα περάσουν χωρίς πρόβλημα.