Aθλητικά NέαΜε την… αύρα του «Παλάου» η Μπαρσελόνα!

Με την… αύρα του «Παλάου» η Μπαρσελόνα!

Μίλησε ξανά το «Παλάου» για την Μπαρσελόνα! Αφού είχαν τον απόλυτο έλεγχο από νωρίς, μετά τους Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό οι Καταλανοί νίκησαν διά… περιπάτου με 89-71 τη Βαλένθια και ανέβηκαν στο 3-5, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχουν πλέον και οι «νυχτερίδες», μετρώντας όμως τέσσερις σερί ήττες.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ντέρμπι το παιχνίδι, με την Μπαρσελόνα να είχε το προβάδισμα (24-18). Ωστόσο, από τη δεύτερη περίοδο και ύστερα, οι Καταλανοί απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο και με επιμέρους σκορ περίπου διπλάσιο (26-14), πήγαν στα αποδυτήρια με το +18 (50-32).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε δραματικά ούτε στο δεύτερο μέρος, πέρα από την επιθετική βελτίωση της Βαλένθια, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (71-56). Το «πάρτι» της ομάδας του Αλόνσο συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +22 (87-65) και τη νίκη να έρχεται με το 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71