Aθλητικά NέαΜε... σβηστές μηχανές υπέταξε την Έιμπαρ στην επανέναρξη η Ρεάλ!

Με… σβηστές μηχανές υπέταξε την Έιμπαρ στην επανέναρξη η Ρεάλ!

Στο… ρελαντί και δίχως να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε την Έιμπαρ (3-1) στην πρώτη της υποχρέωση μετά τη διακοπή, η οποία διεξήχθη στο βοηθητικό της γήπεδο, «Αλφρέντο ντι Στέφανο».

Η ομάδα του Ζιντάν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 4’ με καταπληκτικό τέρμα του Κρόος, που έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Ντμίτροβιτς με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής. Από ‘κει και πέρα, οι «μερένγκες» ήλεγξαν το ρυθμό, αλλά δεν είχαν τον τρόπο να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 30’, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0, με τον Σέρχιο Ράμος να κλέβει και να μετατρέπεται σε… σέντερ φορ για να στείλει την μπάλα στην κενή εστία των αντιπάλων μετά από ασίστ του Αζάρ.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μαρσέλο να μπει στον πίνακα των σκόρερ, με τον Βραζιλιάνο μπακ να γράφει το 3-0 με όμορφο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα, ο έμπειρος αμυντικός πανηγύρισε το γκολ γονατίζοντας για να στείλει ένα μήνυμα κατά του ρατσισμού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Ρεάλ έριξαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και επέτρεψαν στην Έιμπαρ να βρει χώρους και να γίνει απειλητική. Οι Βάσκοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και δικαιώθηκαν για την επιμονή τους: στο 58’ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Ένριτς, ενώ μείωσαν στο 60’, με τον Μπίγας να σκοράρει με την πλάτη μετά από σουτ του Ντε Μπλάσις!

Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν και επιχείρησαν να μπουν στο παιχνίδι, όμως δεν είχαν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια και ως εκ τούτου το 3-1 έμεινε μέχρι τέλους. Έτσι, η Ρεάλ επέστρεψε στις νίκες και παρέμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, ενώ η Έιμπαρ υπέστη 3η διαδοχική ήττα.