Aθλητικά NέαΜε οδηγό τον Γκριν πρώτη νίκη για Βαλένθια!

Με οδηγό τον Γκριν πρώτη νίκη για Βαλένθια!

Καθάρισε» την Αναντολού Εφές η Βαλένθια! Οι «νυχτερίδες» πήραν… φωτιά στην τρίτη περίοδο και χτίζοντας μία διαφορά ασφαλείας, επικράτησαν 78-71 των Τούρκων, για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Κορυφαίος των πρωταθλητών Ισπανίας ήταν ο Γκριν με 24 πόντους, άλλους 15 είχε ο Σάστρε, ενώ ο Ντούμπλιεβιτς είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από το σύνολο του Περάσοβιτς, ξεχώρισαν οι Στίματς και ΜακΚόλουμ 22 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο ήταν στο πρώτο ημίχρονο το ματς, με τη Βαλένθια να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (19-13), αλλά την Εφές να αντιδρά στο δεύτερο και έτσι οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 38-38. Όμως, στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν το… γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 28-10, την έκλεισαν στο +18 (66-48), έχοντας φτάσει πριν ακόμη και στο +20 (66-46). Στο τέλος, οι πρωταθλητές Ισπανίας έκαναν σωστή διαχείριση και έτσι έφτασαν στο ροζ φύλλο με το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 38-38, 66-48, 78-71.