Aθλητικά NέαΜε... κυνικό Μπεράρντι έφερε τούμπα τη Φιορεντίνα η Σασσουόλο

Με… κυνικό Μπεράρντι έφερε τούμπα τη Φιορεντίνα η Σασσουόλο

Στο κυνήγι της… Ευρώπης παρέμεινε η Σασσουόλο, πανηγυρίζοντας μεγάλης σημασίας νίκη επί της Φιορεντίνα (3-1) και μάλιστα με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A. Αποτέλεσμα που βύθισε ακόμα περισσότερο τους «βιόλα» στον βαθμολογικό πίνακα, αφού συμπλήρωσαν τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη, ενώ βρίσκονται στο σε επισφαλή θέση, καθώς μόνο σίγουροι
δεν μπορούν να αισθάνονται με το +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ανοίγοντας το σκορ με όμορφο τελείωμα του Μποναβεντούρα, από εξαιρετική πάσα του Ριμπερί. Η μέτρια εμφάνιση των γηπεδούχων, οδήγησε τον Ντε Τσέρμπι να προβεί σε τρεις (!) αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι το οποίο εκ του αποτελέσματος τον δικαίωσε πλήρως!

Συγκεκριμένα, μέσα σε ένα τρίλεπτο έφερε τούμπα το ματς, χάρη στις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του νεοφερμένου Μπεράρντι στο 59′ και στο 62′. Μάλιστα, η Σασσουόλο δεν σταμάτησε εκεί, αλλά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με δυνατό σουτ του Λόπεζ στο 75′, μετά από στημένη φάση.