Aθλητικά NέαΜε γκολάρα του Μπερενγκέρ η λυτρωτική νίκη της Τορίνο

Με γκολάρα του Μπερενγκέρ η λυτρωτική νίκη της Τορίνο

Μπορεί να έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν «κάηκε» η Τορίνο, που επικράτησε 3-2 εντός της Φροζινόνε και πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη της. Η ομάδα του Ματζάρι προηγήθηκε 2-0, ωστόσο το απώλεσε.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά και είχαν δοκάρι στο 6’ με τον Μπελότι. Στο 20’ ο Ρινκόν «έγραψε» το 1-0 με δυνατό σουτ, που κατέληξε στη γωνία της εστίας του Σποτιέλο.

Με την πρώτη «κατεβασιά» της στο δεύτερο μέρος (46’), η ομάδα του Ματζάρι διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μπασέλι. Κάπου εκεί όμως επαναπαύτηκε και οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δύο τέρματα σε 6 λεπτά (58’-64’) ισοφάρισαν σε 2-2.

Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τους παίκτες της Τορίνο, που έφτασαν στο 3-2 στο 71’ με πανέμορφο γκολ του Μπερενγκέρ, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Φροζινόνε. Στο 77’ οι «οικοδεσπότες» είχαν και δοκάρι με τον Ενκουλού.

Με αυτή τη νίκη οι «ταύροι» ανέβηκαν στους 12 βαθμούς φτάνοντας τη Λάτσιο και την Τζένοα, ενώ άφησαν στην προτελευταία θέση τα «καναρίνια», που έχουν συλλέξει μόλις έναν πόντο.