Aθλητικά NέαΜε γκολ του τερματοφύλακά της στο 94' «σώθηκε» στο Βαγιαδολίδ η Σεβίλλη! (vid)

Με γκολ του τερματοφύλακά της στο 94′ «σώθηκε» στο Βαγιαδολίδ η Σεβίλλη! (vid)

Βαγιαδολίδ και η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλες 1-1 για την 28η αγωνιστική της La Liga. Σωτήρας για την ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν ο τερματοφύλακάς της, αφού ο Γιασίν Μπουνού έσωσε τον βαθμό για τους Σεβιγιάνους με γκολ στο 90+4′.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πριν από το ημίχρονο. Έπειτα από εξέταση στο VAR δόθηκε πέναλτι πάνω στον Βάισμαν. Ο Φαμπιάν Ορεγιάνα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη έψαξε την ισοφάριση έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά και τις ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 77ο λεπτό ο Ντε Γιονγκ σημάδευσε το δοκάρι με κεφαλιά.

Τελικά, η πολιορκία της Σεβίλλης απέδωσε καρπούς Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, η άμυνα της Βαγιαδολίδ δεν κατάφερε να διώξει, με την μπάλα να μένει ζωντανή στην περιοχή. Ο Κουντέ κατάφερε να στρώσει στον Μπουνού, ο οποίος είχε ανέβει στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.