Aθλητικά NέαΜε 10 παίκτες και με αντεπιθέσεις-φωτιά, συνεχίζει δεύτερη η Λιλ

Με 10 παίκτες και με αντεπιθέσεις-φωτιά, συνεχίζει δεύτερη η Λιλ

Μόνο την Παρί Σεν Ζερμέν έχει μπροστά της η Λιλ, η οποία πήρε πολύ δύσκολη νίκη (3-2) στην έδρα της Νιμ, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 16’, λόγω αποβολής του Ζοσέ Φόντε. Έτσι, οι «Λιλουα» πέτυχαν την 10η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους 34 βαθμούς.

Η Λιλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί στο τέταρτο μόλις λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και κακή αντίδραση της άμυνας της Νιμ, ο Λεάο από κοντά «άνοιξε» το σκορ. Στο 16’ ο Ζοσέ Φόντε της Λιλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πιέσουν, ψάχνοντας την ισοφάριση οι γηπεδούχοι, ωστόσο η Λιλ ήταν αυτή που βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 41’, με ένα δυνατό σουτ του Μπαμπά να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να πιέζουν, εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, αλλά στο 66’ ο Πεπέ έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και με φανταστική ατομική ενέργεια, έκανε το 3-0, φτάνοντας τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Δύο λεπτά μετά (68’), ο Αλιουί με πολύ όμορφο μακρινό σουτ μείωσε σε 3-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ντεπρέ, διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό 3-2.