Aθλητικά Nέα«Μαύρο απόγευμα» για Μπάγερν, γκέλα για Ντόρτμουντ

«Μαύρο απόγευμα» για Μπάγερν, γκέλα για Ντόρτμουντ

«Μαύρο απόγευμα» για τη Μπάγερν και συνάμα ιστορικό για τη Χόφενχαϊμ στην «Allianz Arena». Οι Βαυαροί γνώρισαν την πρώτη φετινή ήττα τους στη Bundesliga με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους στο Μόναχο.

Η Μπάγερν Μονάχου είχε από την αρχή τα ηνία, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία της Χόφενχαϊμ. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις επιθέσεις τους και καθαρά από θέμα τύχης δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο. Όμως, αυτό που δικαιούνταν, το πήραν στο 54’ με τον Ανταμιάν, ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, πέτυχε το παρθενικό του γκολ στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Βαυαροί αφυπνίστηκαν και πίεσαν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 73’ με τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και έξι λεπτά αργότερα και πάλι με τον Ανταμιάν, διπλασίασαν τα τέρματά τους, αυξάνοντας τις πιθανότητες να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα. Όπως και έγινε. Η Μπάγερν δεν μπόρεσε να βρει «απάντηση» για δεύτερη φορά και έτσι η Χόφενχαϊμ πήρε το μεγάλο διπλό.

Αναλυτικά η 7η αγωνιστική

Παρασκευή 4/10
Χέρτα Βερολίνου-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-1 (37’ Ιμπίσεβιτς, 44’ Ντιλρόσουν, 62’ Νταρίντα – 32’ πεν. Χένινγκς)

Σάββατο 5/10
Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-2 (55’ Βάλντσμιντ, 90’ αυτ. Μπούρκι – 20’ Βίτσελ, 67’ Χακίμι)

Πάτερμπορν-Μάιντς 1-2 (14’ Ζολίνσκι – 8’ Κουέσον, 32΄πεν. Μπροσίνσκι)

Λεβερκούζεν-Λειψία 1-1 (66’ Φόλαντ – 78’ Νκουνκού)

Μπάγερν Μονάχου-Χόφενχαιμ 1-2 (73’ Λεβαντόφσκι – 54’, 79′ Ανταμιάν)

Σάλκε-Κολωνία (19:30)