Aθλητικά NέαΜαύρα χάλια η Λιόν

Μαύρα χάλια η Λιόν

Όσο εντυπωσιακά ξεκίνησε το πρωτάθλημα (2/2), τόσο απογοητευτική ήταν σήμερα η Λιόν. Η ομάδα του Μπρούνο Ζενέσιο γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της Ντιζόν με σκορ 4-2, παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ.

Η Λιόν μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 20ο λεπτό, όταν ο Τολισό πήρε το ριμπάουντ μετά την ασθενή επέμβαση του Ρεϊνέ. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεσα καθώς τρία λεπτά μετά έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ενκουλού ανέτρεψε τον Σαμαριτανό και ο διαιτητής έδειξε σωστά την ασπρη βούλα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεση και στέλνοντας τον Λόπες στην αντίθετη γωνία ισοφάρισε. Σαν να μην έφθανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, είδαν και τον Λακαζέτ να αποχωρεί στο 45ο λεπτό λόγω προβλήματος τραυματισμού, όταν δέχθηκε μια δυνατή κλωτσιά από αντίπαλο αμυντικό.

Το γκολ της Ντιζόν δεν πτόησε του φιλοξενούμενους που στο 37’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 37ο λεπτό, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Λακαζέτ με το αριστερό! Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι Λιονέ θα πήγαιναν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, ήρθε ο Ταβάρες να κάνει το 2-2.

Στην επανάληψη, η Ντιζόν εκμεταλλεύθηκε την φλυαρία της Λιόν, χτύπησε δύο φορές σε 15 λεπτά και πήρε μια πανηγυρική νίκη. Αρχικά, στο 73’ ο Μπαχαμπουλά έκανε το 3-2 και το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 88’ ο Λε Μελού.