Aθλητικά NέαMατσάρα με εφτά γκολ, ανατροπή στην ανατροπή και... τέζα η Ντόρτμουντ! (vid)

Mατσάρα με εφτά γκολ, ανατροπή στην ανατροπή και… τέζα η Ντόρτμουντ! (vid)

Απίθανη ματσάρα στο «BayArena». Σε ένα φοβερό παιχνίδι με δύο ανατροπές και γκραν γκινιόλ φινάλε, η Λεβερκούζεν… τέζαρε την Ντόρτμουντ, επικρατώντας με 4-3. Αυτοκτονικές τάσεις από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν κάνει ανατροπή στο ματς και προηγούνταν με 3-2 αλλά κατάφεραν να φύγουν με άδεια χέρια δεχόμενοι δύο τέρματα σε δύο διάστημα δύο λεπτών!

Στα του ματς, λοιπόν, ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός και οι φάσεις διαδέχοταν η μία την άλλη. Ο Φόλαντ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, έδωσε προβάδισμα στην Λεβερκούζεν αλλά η απάντηση της Ντόρτμουντ ήταν άμεση αφού ο Χούμελς έφερε το σκορ στα ίσα δύο λεπτά αργότερα. Δέκα λεπτά μετά δε, ο Εμρέ Τσαν στο ντεμπούτο του σκόραρε με ένα απίθανο πλασέ από τα 25 μέτρα και έφερε… τούμπα το ματς (1-2). Το προβάδισμα ούτε των φιλοξενούμενων, πάντως, δεν κράτησε πολύ αφού ως είθισται τα τελευταία χρόνια, η αμυντική τους γραμμή ήταν… αόρατη! Ο Φόλαντ χτύπησε ξανά στο 43ο λεπτό και η Λεβερκούζεν το έφερε στα ίσα (2-2)!

Μία από τα ίδια και στην επανάληψη, με τον ρυθμό να είναι τρομερά γρήγορος και τον Γκερέρο στο 64ο λεπτό να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά από ασίστ του Χακίμι. Το γκολ αυτό δεν ήταν δυνατό να… σβήσει το ματς, η Ντόρτμουντ δεν κλείστηκε και αφού γλίτωσε πρώτα από τον Χάφερτς, τελικά την «πάτησε». Οι γηπεδούχοι χτύπησαν δύο φορές σε λιγότερο από δύο λεπτά με τους Μπέιλι (81’) και Μπέντερ (82’), τιμωρώντας την τραγική αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του Λουσιέν Φαβρ που δεν κατάφερε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να φτιάξει ούτε… μισή φάση, γνωρίζοντας την ήττα με 4-3.

Αναλυτικά, η 21η αγωνιστική:

Παρασκευή 7/2
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ 5-0 (37′, 48′ Τσάντλερ, 56′ Σίλβα, 89′, 90′ Κόστιτς)

Σάββατο 8/2
Βόλφσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-1 (50′ Στέφεν – 13′ Τσίμερμαν)
Βέρντερ Βρέμης-Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (52′, 72′ Μπίλτερ)
Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 1-3 (85′ αυτ. Μπρούμα – 17′, 82′, 90’+4′ πεν. Κουάισον)
Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ 1-0 (40′ πεν. Βάλντσμιντ)
Σάλκε-Πάντερμπορν 1-1 (63′ Κουτουτσού – 82′ Γκιασούλα)
Μπάγερ Λεβερκούζεν-Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-3 (20’, 43’ Φόλαντ, 81’ Μπέιλι, 82’ Μπέντερ / 22’ Χούμελς, 33’ Τσαν, 64’ Γκερέιρο)