Aθλητικά NέαΜατσάρα και τεσσάρα για Βαλένθια

Ματσάρα και τεσσάρα για Βαλένθια

Η Βαλένθια νίκησε 4-2 τη Λεβάντε στο «Μεστάγια» στο τοπικό ντέρμπι της περιοχής με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθεια διάκρισης στη φετινή Primera Division, αφήνοντας με την πικρία την αντίπαλό της.

Η Λεβάντε προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τον Λουίς Μοράλες, όμως οι «νυχτερίδες» απάντησαν ισάριθμες φορές με τους Παουλίστα και Μάξι Γκόμεζ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες, όμως με τα δύο γκολ του Βαγέχο έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Αναλυτικά, η πρώτη αγωνιστική:

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου
Έιμπαρ-Θέλτα 0-0
Γρανάδα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (49’ Ερέρα, 53’ Μιλά)
Κάντιθ-Οσασούνα 0-2 (10’ Άντριαν, 79’ Ρουμπέν Γκαρθία)

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου
Αλαβές-Μπέτις 0-1 (90+5′ Τέγιο)
Βαγιαδολίδ-Σοσιεδάδ 1-1 (39΄Ερέρο-60′ Λόπεθ)
Βιγιαρεάλ-Ουέσκα 1-1 (68′ πεν. Μορένο-42′ Μαφέο)
Βαλένθια-Λεβάντε 4-2 (12′ Παουλίστα, 42′ Μάξι Γκόμεθ, 75′, 90′ Βαγέχο-1′, 36′ Λουίς Μοράλες)