Aθλητικά NέαΜακάμπι - Μπάγερν 82-85: Απόδραση από το Τελ Αβίβ! (vid)

Μακάμπι – Μπάγερν 82-85: Απόδραση από το Τελ Αβίβ! (vid)

Μπορεί στην πρεμιέρα να γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο, αλλά η Μπάγερν κατάφερε να κάνει τη δική της ρελάνς και με δύο σερί «διπλά» σε Βερολίνο και Τελ Αβίβ να φτάσει στο 2-1.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς για λογαριασμό της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι έχοντας 26 πόντους με 3/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο Ranking.

Ο Πολ Ζίπσερ πρόσθεσε άλλους 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ «διψήφιοι» για τους νικητές ήταν και οι Ρέινολντς, Μπόλντγουιν. Η Μπάγερν έλεγχε το ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ενώ δεν… πανικοβλήθηκε ούτε τη στιγμή που η Μακάμπι πήγε να το γυρίσει στο τέλος χάρη στον Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους και 7 ασίστ.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα του ματς και για τις δύο ομάδες. Αρκετά άστοχες έξω από τα 6.75 μέτρα ενώ συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (15-15). Στην δεύτερη περίοδο η Μπάγερν ανέβασε περισσότερο την ένταση στην άμυνα και ανάγκασε τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να υποπέσουν σε πολλά λάθη. Κάτι το οποίο φρόντισε να εκμεταλλευτεί η γερμανική ομάδα «χτίζοντας» ένα προβάδισμα στο σκορ. Στο 14′ είχε φτάσει στο +9 (17-26) και μπόρεσε να διατηρήσει αυτήν την διαφορά (21-30 στο 16′, 23-32 στο 17′) μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (25-34).

Στο πρώτο μισό του ματς η Μακάμπι είχε υποπέσει ήδη σε 14 λάθη (!!!) αριθμός… απαγορευτικός ώστε να μπορούσε να μείνει μέσα στο ματς. Μπορεί να έλεγχε τα ριμπάουντ (20-16), μπορεί να είχαν εφάμιλλα ποσοστά στα δίποντα (10/18 έναντι 10/23) αλλά η γραμμή της φιλανθρωπίας (2/3 βολές έναντι 8/10) ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά στο ματς. Και αυτό διότι και στα τρίποντα υπήρχε εκατέρωθεν αστοχία (1/9 η Μακάμπι και 2/10 η Μπάγερν).

Με εξαίρεση το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τέσσερις πόντους στο 24′ (34-38) η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Μπάγερν. Λούτσιτς, Ζϊπσερ και Ρέινολντς ήταν εκείνοι που πήραν την κατάσταση στα χέρια τους οδηγώντας την γερμανική ομάδα και στο +10 (37-47 στο 27′). Η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει και πάλι στο ματς (55-57 στο 29′) αλλά στο 32′ η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της (58-70).

Και πάλι. Οι Ισραηλινοί δεν το έβαλαν κάτω. Με ένα επιμέρους 15-7 μείωσαν στους τέσσερις πόντους (73-77), έφτασε και στο -2 στα 45” δευτερόλεπτα ύστερα από βολές του Ντόρσεϊ, αλλά μια χαμένη επίθεση στα 37” και ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του Ραντόσεβιτς (στα 8”) για λογαριασμό της Μπάγερν καθόρισαν την εξέλιξη του ματς. Ο Μπαμπ με 1/2 βολές στα 4” έγραψε το 82-85 ενώ ο Ουίλμπεκιν αστόχησε από το κέντρο στην εκπνοή του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 25-34, 55-60, 82-85