Aθλητικά NέαΜαγκιά της Τότεναμ!

Μαγκιά της Τότεναμ!

Με μια σπουδαία νίκη αποχαιρετά το 2016 η Τότεναμ.

Τα «σπιρούνια», αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη Σαουθάμπτον στο 2’, έφεραν «τούμπα» τους «άγιους» μέσα στο ”St Mary’s Stadium”, επικράτησαν 4-1(!) και παρέμειναν σε απόσταση… βολής από την πρώτη τετράδα.

Πολύ μεγάλη επικράτηση, αν αναλογιστεί κανείς το γεγονός ότι πρόκειται για μια πολύ δύσκολη έδρα, με την ομάδα του Κλοντ Πιελ να χάνει μόλις για δεύτερη φορά εκεί στη φετινή σεζόν και ενώ είχε δεχθεί -πριν τον αποψινό αγώνα- μόνο πέντε, εντός έδρας γκολ!

Όλα, πάντως, ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, με κεφαλιά του Φαν Ντάικ -ο οποίος ανέβασε περαιτέρω τις… μετοχές του και πιθανότατα, το ενδιαφέρον του Γκουαρντιόλα και της Σίτι για την απόκτησή του.

Γρήγορα, ωστόσο, στο 19’, ο Ντελέ Άλι έφερε με νέα κεφαλιά το ματς στα ίσα, για να ακολουθήσει στο δεύτερο 45λεπτο η μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο.

Αρχικά, ο Κέιν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του -πάλι με κεφαλιά- στο 52’, αλλά έστειλε την μπάλα σε… τροχιά γύρω από τη Γη από το σημείο του πέναλτι στο 57’. Ένα αυστηρό, ωστόσο, πέναλτι, που έφερε και την -επίσης αυστηρή- αποβολή του Ρέντμοντ. Με παίκτη παραπάνω, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να «καθαρίσουν» τη Σαουθάμπτον, έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά, έφτασαν στο ευρύ 4-1 με γκολ των Σον και Ντελέ Άλι, στο 85’ και στο 88’ αντίστοιχα.