Aθλητικά NέαΛύτρωση με Καϊσέδο στις καθυστερήσεις για Λάτσιο! (vid)

Λύτρωση με Καϊσέδο στις καθυστερήσεις για Λάτσιο! (vid)

Με σκόρερ τον προερχόμενο από τον πάγκο Φελίπε Καϊσέδο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ασυναγώνιστη στα εκτός έδρας παιχνίδια την φετινή σεζόν Λάτσιο επικράτησε με 2-1 της Σαμπντόρια στην Γένοβα.

H Λάτσιο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αποψινής αναμέτρησης στο «Stadio Comunale Luigi Ferraris», έχασε ορισμένες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με σημαντικότερη το δοκάρι του πολύπειρου Μάρκο Παρόλο στο 52′, και τελικά «τιμωρήθηκε» τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Κολομβιανός διεθνής στράικερ Ντουβάν Ζαπάτα, με κοντινό δεξί πλασέ έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Φάμπιο Κουαλιαρέλα, άνοιξε το σκορ.

Οι Ρωμαίοι πάντως δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν σε 1-1 στο 79ο λεπτό, με προβολή του 22χρονου Σέρβου κεντρικού μέσου Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και τελικά η έμπνευση του Σιμόνε Ιντσάγκι να ρίξει στη «μάχη» τον Φελίπε Καϊσέδο δικαιώθηκε απόλυτα, καθώς ο επιθετικός από το Εκουαδόρ «έγραψε» το τελικό 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του το 7ο «διπλό» σε οκτώ… εξόδους την φετινή σεζόν.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 1/12

Ρόμα-Σπαλ 3-1 (19’ Τζέκο, 32’ Στρούτμαν, 53’ Πελεγκρίνι – 56’ Βιβιάνι)

Νάπολι-Γιουβέντους 0-1 (13’ Ιγκουαΐν)

Σάββατο, 2/12

Τορίνο-Αταλάντα 1-1 (45′ Ενκουλού – 54′ Ίλισιτς)

Κυριακή, 3/12 (16:00)

Μπενεβέντο-Μίλαν 2-2 (50′ Πούσκας, 90’+5’ Μπρινιόλι) – 38′ Μποναβεντούρα, 57’ Κάλινιτς)

Μπολόνια-Κάλιαρι 1-1 (81′ Ντέστρο – 42′ Πέδρο)

Φιορεντίνα-Σασουόλο 3-0 (32′ Σιμεόνε, 42′ Βερετούτ, 71′ Κιέσα)

Ίντερ-Κιέβο 5-0 (23′, 57′, 90+2′ Πέρισιτς, 38′ Ικάρντι, 60′ Σκρίνιαρ)

Σαμπντόρια-Λάτσιο 1-2 (56’ Ζαπάτα – 80’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90’ Καϊσέδο)