Aθλητικά NέαΛύγισε τον Πανιώνιο η Κύμη!

Λύγισε τον Πανιώνιο η Κύμη!

Δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε 93-89 του Πανιωνίου η Κύμη, μπαίνοντας με το… δεξί στην φετινή Α1. Ο σύλλογος της Εύβοιας λύγισε τις αντιστάσεις των «κυανέρυθρων», έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντεβόν Ουάσινγκτον, με 23 πόντους, ενώ για τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Μπέρι με 19 πόντους, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρό προβάδισμα έξι πόντων (27-33) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Με πρωταγωνιστή τον Σινκλέρ οι ο Πανιώνιος μείωσε στον πόντο και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ με εύστοχη βολή του Χουγκάζ και σουτ του Καμαριανού (41-39). Η ισορροπία επανήλθε, με την Κύμη να προηγείται με 44-43 στο ημίχρονο.

Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος ξέφυγε στο +7 (57-50) στα μέσα της περιόδου, με την Κύμη να απαντάει με τον Ουάσινγκτον. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο σερί 13 πόντων που έτρεξε η ομάδα της Εύβοιας, πετυχαίνοντας τους 12 από αυτούς, για το 57-63.

Η Κύμη διατήρησε τα ηνία του σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πανιώνιο να ροκανίζει τη διαφορά στον πόντο (80-81). Με βολή του Όρτον και σουτ του Κάμφορ οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν ελαφρώς το προβάδισμα δύο λεπτά πριν το φινάλε (80-84), διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το τελικό 93-89.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 93-89.

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Δίπλαρος 15 (1), Μπέρι 19, Τέιλορ 12, Χάρις 8 (2), Σινκλέρ 16 (2), Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Μπράουν 8 (2), Χουγκάζ 1, Τζονς 6

Κύμη (Καστρίτης): Μπολντς 12 (2), Όρτον 9, Σαγκς 8, Κάμφορ 11 (1), Ουάσινγκτον 23 (4), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 9, Γερομίχαλος, Ουμπίλα 15.