Aθλητικά NέαΛύγισε την Μπέτις και «βλέπει» Ευρώπη η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Λύγισε την Μπέτις και «βλέπει» Ευρώπη η Αθλέτικ Μπιλμπάο!

Ζωντανή στο κυνήγι της ευρωπαϊκής εξόδου είναι η Αθλέτικ Μπιλμπάο! Οι Βάσκοι λύγισαν την Μπέτις (1-0) στο «Σαν Μαμές» και έπιασαν στην 9η θέση τη Γρανάδα.

Η ομάδα του Γκαριτάνο ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, αφού ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’ με τον Ινίγο Μαρτίνεθ να νικά από κοντά -με κάπως τυχερό τρόπο- τον Ρόμπλες. Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και επιχείρησαν να ανταποδώσουν: στο 17’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Έμερσον, ενώ στο 24’ απείλησαν με τον Φεκίρ.

Στο 38’, οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή με τον Κάπα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κόρντομπα σούταρε από μακριά, ωστόσο ο Ρόμπλες απομάκρυνε. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (47’), ο Ινιάκι άγγιξε το 2-0, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας της Μπέτις δήλωσε παρών.